AdSense ile Daha Fazla Kazanmak için 40 Basit Öneri

AdSense reklamları, her hangi bir profesyonellik gerektirmeden, sitenizden para kazanmanız için en kolay yoldur. Ancak AdSense ile daha fazla kazanmak söz konusu olduğunda, kesinlikle profesyonelce hareket etmelisiniz.


Muhtemelen AdSense ile daha fazla kazanmak için neler yapmanız gerektiğini araştırmış olmalısınız. Çok büyük bir ihtimalle karşınıza çıkan sonuçlar sizi yeterince tatmin etmemiştir.


Bunu nereden biliyorum?.


İnternet de dolaşırken sıklıkla sorulan, ama hep aynı işe yaramaz cevapların verildiği bir çok site ile karşılaşıyorum.


Genellikle yapılan şey şu:
“Profesyonel bir yardım almanız gerekir. …”
Peki ya bunun bedeli ne kadar?.


İşte orası daha da fena.


Sitesinden aylık 20 – 30 lira gibi çok düşük bir gelir elde eden birinden, sözde profesyonel reklam yerleşimi için istenen paralar, o kişinin yaklaşık bir yıllık kazancından fazla oluyor.


Peki gelir artışının garantisi var mı?.


Elbette yok.


AdSense ile daha fazla kazanmak için tek bir yöntem yoktur. Öncelikle bunu net biçimde ifade etmeliyim. Yani birilerini kiralayıp, sitenize reklam eklemesi için para ödediğinizde, kazancınızın artacağı asla garanti değildir.


Hatta daha da ileri gideyim, böyle bir uzmanlık birilerinin bir yerlerinden uydurduğu saçmalıktan başka bir şey değildir.


Aklınız kıt, paranız da çok sa, elbette bu söylediklerimi dikkate almayabilirsiniz.

AdSense ile daha fazla para kazanmak istiyorsanız bunlar aklınızda bulunsun!

1

Maksimum reklam birimi


Goggle AdSense ile daha fazla kazanmak için ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey, bir sayfada gösterilecek maksimum reklam birimini ayarlamaktır.


Google bunun için önceleri en fazla 3 reklama izin vermekteydi. Şimdi bu sayı kalktı, ancak bu sınırsız reklam ekleyebiliriz anlamına gelmiyor.


Yerleştirilen reklam sayısının, içerik oranından fazla olmaması gerekir. Örneğin 300 kelimelik bir makalenin bulunduğu sayfaya en fazla 2 yada 3 reklam eklemek gerekir.


İçerik den daha fazla reklam eklediğinizde, AdSense hesabınız kapatılır ve daha fazla kazanmak için artık bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

2

Bağlantı birimleri


Bağlantı birimleri AdSense reklamcılığı açısından çok da çılgınca kullanılan bir reklam birimi değildir. Ancak ciddi bir kazanç potansiyeli olduğunu unutmamak gerekir.


Bağlantı birimleri görünüşü itibarıyla çok çekici değildir. Hatta kullanıcılar tarafından spam bir durum gibi algılanmaya da müsait dir. Fakat siteniz için en uygun duruma getirme şansına sahip olduğunuz bir reklam birimidir.


Örneğin bir sayfada 3 reklam birimine yer vermişseniz, bunlardan birinin bağlantı birimlerinden olması faydanıza dır.

3

Özel arama motoru


AdSense ile daha fazla kazanmak için kullanabileceğiniz bir başka yol da, özel arama motoru eklemektir.
Özel arama motorları, trafik nispeten çok düşük olsa bile, gösterim başına kazancın artmasında yardımcı olur.
Sitenizden AdSense dışında başka bir gelir elde edemiyorsanız, özel arama motoru oluşturmak dahil, işinize yarayacak tüm yöntemleri kullanmanızı öneririm. Sonuç da AdSense gelirleri, damlaya damlaya göl oluşturmak gibi.

4

Yerleşim hedefleme


Yerleşim hedefleme varsayılan olarak etkindir. Bazı arkadaşların bunu nasıl etkinleştireceği yönünde sorduğu sorular nedeniyle bu maddeyi de ekleme gereği duydum.
Yani yerleşim hedefleme için sizin fazladan bir şey yapmanıza gerek yoktur.

5

Özel kanallar


Özel kanallar kurmak, nelerin işe yarayıp neyin yaramayacağına dair daha iyi bilgiler sunmanıza yardımcı olur ve testin daha kolay yapılmasını sağlar.


AdSense ile daha fazla kazanmak için mutlaka testler yapmanız gerekir ve bunu en sağlıklı biçimde yapmak için özel kanallar oluşturmalısınız.

6

Metin ve görüntülü reklamlar


AdSense’teki başlıca seçeneklerden biri, bir reklam birimini “yalnızca resim” olarak kısıtlamak veya hem metin hem de resim reklamlara izin vermektir.


Metin reklamların gösterilmesine izin vermek, AdSense’e daha derin bir reklam havuzu sağlar ve tıklama oranınızı ve kazançlarınızı kesinlikle artıracaktır.

7

Standart reklam birimleri


AdSense, iş ortaklarının bir düzineden fazla reklam birimi arasından seçim yapmasına izin verir.
Ancak kazanç potansiyeli çok daha yüksek olduğu kanıtlanmış bazı reklam boyutları vardır.


Bu yaygın reklam boyutlarını (300 × 250, 728 × 90 ve 160 × 600) kullanmak, AdSense’e daha fazla reklamveren havuzu seçeneği sağlayacaktır.


Haliyle bu da kazancınızın artmasında önemli bir katkı demektir.

8

Dolgu oranı


Sitenizde uygun biçimde reklamlar sunduğunuz dan ve boşluk bırakmadığınız dan emin olun. Bu nedenle dolgu oranlarını izlemeniz faydalı olacaktır.

9

Ek reklam ağları


AdSense reklamlarını sitenizde kullanıyor olmanız, başka bir reklam ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez.
AdSense dışında farklı bir reklam birimi kullanmayı düşünebilirsiniz.


Farklı reklam birimleri, size fazladan paralar kazandırabilir. Ancak bunu yaparken sayfanın her yerini reklamla doldurmayın. Bunu hiç önermem.

10

Sayfanın en üstüne reklam ekleme


AdSense ile daha fazla kazanmak için kesinlikle etkili bir yöntemdir. Reklamları sayfanın en üstüne yerleştirmek, görünürlüğünü ve tıklanma şansını arttıracaktır.


Bunu bizzat kendim denedim ve çok faydası olduğunu gördüm. Şu anda kullanmamamın nedeni, benim için reklamın tıklanmasının önceliklerim arasında yer almamasıdır.


Sayfa başına ekleyeceğiniz reklam birimleri, kesinlikle kazanç potansiyelinizi arttırmanız açısından faydalıdır.

11

Göreceli konumlandırma


Reklamları sayfanın başına eklemek avantajlıdır, ancak bunu daha göreceli bir biçimde yapmak, kullanıcı deneyimi açısından da fayda sağlar.


Ziyaretçileri sitenizde kalmaya ikna etmek için sadece bir kaç saniyeniz var. Bu sürenin reklam gösterimi ile geçmesi pek akıllıca olmaz.

Evet tıklama alabilirsiniz, ancak sürekli takipçi kazanma şansını öteleyerek tıklama almak daha fazla kazanmak için işe yaramaz.

12

Aşırıya kaçmak


AdSense kazançlarını kovalarken, biraz ek gelir elde etmek için kullanıcı deneyimine zararlı kararlar almak çok kolay.


Kısa vadede kazanmak mümkün olmasına rağmen,uzun dönemdeki kazanç potansiyelinizi riske atmanıza neden olur.


Sayfanızın sağında solunda her an sürekli beliren reklam birimleri göstermek, belki bir süre kazancınızı arttıracaktır. (Muhtemelen bir çoğu hatalı tıklama olsa da.) Ancak bu uygulama uzun dönemde kesinlikle size zarar verecektir.


Reklam yerleşiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

13

Optimizasyon


AdSense hesabınıza girdiğinizde, sizin için çeşitli öneriler oluşturulduğunu göreceksiniz. Bunlar daha fazla gelir kazanmanız için olası optimizasyon önerileridir.


Sizin için oluşturulan bu önerileri dikkate alın ve uygulayın. Ancak bunların nası performans gösterdiklerini dikkatlice takip edin. Zira bunlar kesinlikle kazanç arttırır diye bir kaide yoktur. Sadece olasılık dan ibarettir.

14

Reklam boyutları


300 x 250 yerine 300 x 600 yada 728 x 90 yerine 970 x 90 ebatlarını kullanın.
AdSense ile daha fazla kazanmak için denemelerin önemi büyüktür. Reklam boyutlarını değiştirmek kazancınızın artmasına yardımcı olacaktır.


Daha küçük reklam boyutları yerine, daha büyük boyutlar kullanmak, reklamların daha fazla gösterilmesine yarar ve tıklanma oranlarını arttırabilir.

15

Denemeler


AdSense ile daha fazla kazanmak için A/B testleri yapmanın önemli olduğunu unutmayın. AdSense hesabınızı kullanarak denemeler yapmak çok kolaydır.

Üstelik tek bir deneme yapmanız da gerekmiyor. Birden fazla deneme yapabilir ve performanslarına göre karar verebilirsiniz.

16

İstatistikler


AdSense ile daha fazla kazanmak için dikkate alınması gereken bir diğer şey de istatistiklerdir.
İstatistikler, size nelerin işleyip, nelerin işlemediğini gösterir. Bu istatistiklere ulaşmak için AdSense hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir.


Olumsuz istatistiklerin üzerinde durmalı ve işe yaramayan reklam birimlerini optimize etmelisiniz.

17

Reklam birimlerinin rengi


Çok basit bir öneri gibi görünebilir, ancak kazancınızın artması için işe yarayabilecek yöntemlerden biridir.
Metin renginin, arka plan renginin ve kenarlık renginin en uygun kombinasyonunu bulmak oldukça zaman alabilir, ancak kazançlarda büyük bir artışa neden olabilir.

18

En çirkin renkler


Kazancınızı arttırmak için her şeyi denemeli ve en doğru ve işe yarayan yöntemi bulmalısınız.

Berbat bir renk kombinasyonu kullanarak, reklamların daha dikkat çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Ne kadar işe yarayıp yaramadığını görmek için denemelisiniz.

19

Metin reklamları rengi


Bağlantı birimleri normal olarak bağlantılarla ilişkilendirilen geleneksel mavi renk varsayılanı dır, çünkü bu ayar genellikle en iyi performansa sahiptir.

Ancak, sitenizdeki bağlantılar standart mavi dışında bir renk ise, çoğu durumda daha cesur bir renk daha iyi çalışır.

20

Navbara bağlantı birimi


Navigasyon barında bir bağlantı birimi eklemeyi mutlaka düşünün.
En çok tıklanma oranına sahip alanlardan biri olduğunu bilmelisiniz. Kazancınız yeterli değilse, mutlaka bunu yapın.

21

Yazı içine reklam


Makalenin içine ekleyeceğiniz reklam birimleri, kazancınızın artışında önemli katkı sağlayabilir.


Özellikle ilk 2 paragraftan sonra eklenen reklamların tıklanma oranları yüksektir.

Özellikle 300 x 250 ebatlarında eklenen yazı içi reklamların performansının daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

22

En tepedeki reklam birimi


Sayfanın en üstüne eklenen reklamlar her ne kadar çok daha fazla görünüm alsa da, tavsiye edilen bir alan değildir. Üst reklamlar için en deal yer navigasyonun altıdır.

23

Klasik boyutlar


AdSense kullanan hemen hemen her sitede bir 728 × 90 ölçülerinde reklam birimi bulunur. 

Bu boyut çok popüler olmakla birlikte, içerikten doğal olarak ayrıldığından, her zaman en iyi sonucu veren reklam boyutu değildir.


300 × 250 gibi bir sitenin içeriğine entegre olabilen reklam birimleri genellikle daha iyi performans gösterir.

24

Sitenin sol tarafı


Sitenizde en fazla görünen alan sağ taraf değil, sol taraftır.


Soldan sağa doğru okuyan ülkelerin saysı, tersine okuyanlardan çok daha fazladır. Bu nedenle soldaki reklamların görünürlüğü daha fazladır.


Reklamlarınız dan beklediğiniz performansı alamıyorsanız, sitenin sağından sola kaydırmayı deneyebilirsiniz.

25

Kenar çubuğu


Sitenizin kenar çubuğuna eklediğiniz reklamların yerlerini değiştirerek, daha iyi performans gösteren alanı bulmayı deneyin.


Örneğin kenar çubuğunun en başına bir reklam eklediniz, ama yeterince tıklanmadığını gördünüz.

Başa farklı bir içerik ekleyip, reklamı ikinci sıraya koyabilirsiniz.


Veya buda işe yaramadı ise, en sona taşıyabilirsiniz. Kenar çubuğunda en verimli yeri bulana kadar denemelisiniz.

26

Reklam hizası


Bazen ayrışan reklamlar farklı performans gösterebilir, ancak içerikle aynı hizada olan, ayrışmayan reklamların performansı daha yüksektir. Sitenizde kontrol etmeniz gereken bir başka detayda budur.

27

Yorum bölümü


AdSense ile daha fazla kazanmak için pek işe yaramayacak bir yöntem gibi düşünebilirsiniz belki, ancak yorum bölümüne ekleyeceğiniz reklamların performansı oldukça iyidir.


Sayfanın neredeyse en altında olmasına rağmen, yorum bölümüne eklenen reklamlar, AdSense kazancınızın artışında önemli rol oynayabilir.

Bunu uzun süre test ettim, ve çok iyi performans aldım. Kazancım sadece AdSense reklamlarına bağlı olsa, kesinlikle sürekli kullanırdım.

28

Ucuz afiş reklamları


AdSense’e ek olarak kullandığınız farklı reklam birimleri varsa, ve çok düşük ödemeler yapıyorsa onları kaldırmayı düşünün ve sadece AdSense reklamlarına odaklanın.


Sitenize gelir sağlamayan ucuz reklamlarla zaman kaybetmeniz çok anlamsızdır.

Bu reklamları kaldırarak, AdSense gelirinizi arttırmak için daha fazla optimizasyon ve test çalışması yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

29

Kenar çubuğuna bağlantı birimi


AdSense gelirini arttırmak için, kenar çubuğuna metin reklamları eklemeyi düşünebilirsiniz. Kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeyen ve iyi performans gösteren reklam birimlerinden olduğunu söylemek zor değil.

30

Başlık sonrası reklam


Bir makalenin başında metin reklamlar yerleştirmek, bir içerik okumaya başlamayı düşünen ziyaretçiler için görünürlüğün yüksek olmasına neden olabilir.


AdSense ile daha fazla kazanmak istiyorsanız, en iyiyi bulana kadar denemelere devam etmelisiniz. Uzun dönemde çok fazla faydasını göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

31

Mobil reklamlar


Reklamların mobil cihazlarda nasıl göründüğünü mutlaka kontrol edin. Mobil için uygun, esnek reklam birimlerini kullandığınızdan emin olun.


Nedense Google mobil için ödediği reklam payını açıklamadı, ancak her ne kadar bilinmez olsa da, kazancınız üzerinde önemli bir paya sahip olacaktır.

32

Eş zamansız reklam kodları


Eş zamansız reklam kodlarını kullanmanız, kullanıcı deneyimini ve reklam tıklama oranlarını artıracak kolay bir tekniktir. Reklam kodlarını sitenize eş zamansız olarak ekmeye çalışın.

33

Yüksek hız


Yavaş yüklenen reklamlar, yalnızca AdSense’in performansını değil genel sitenizin performansını da düşürür. Mümkün olduğunca hızlı bir siteye sahip olmaya çalışın.


Reklamların daha hızlı açılması için, aynı sayfaya çok fazla reklam birimi eklemeyin.

34

Birden çok reklam boyutu


Sitenizde her alanın farklı boyutları vardır. Reklamları bu alanlarda boş olan yerlere yerleştireceksiniz muhtemelen.

Bu nedenle tek bir boyut yerine farklı boyutları kullanmalısınız. Böylece sırıtan ve tıklanmayan reklam birimleri kullanmamış olursunuz.

35

Mobil çapa reklamlar


Mobil kullanıcılar için, ekranın altına otomatik olarak yapışan çapa reklamlarını aktif etmeyi deneyin.

36

AdSense raporları


AdSense son derece detaylı, esnek bir raporlama ara birimi sunar. Kullanabileceğiniz tüm verileri anlamak, çok daha iyi bir iyileştirici olmanıza yardımcı olabilir.

37

Çok fazla reklam


AdSense ile daha fazla kazanmak için çok daha fazla reklam eklemeniz gerekmez.

Çok fazla reklam eklemek değil, doğru konuma reklam eklemek para kazandırır.

Bu nedenle çok fazla reklam ekleme düşüncesini unutun.

38

Sayfa düzeyi reklamlar


Sayfa düzeyi reklamlar, AdSense tarafından sitenizin en başına ve altına sabit olmak üzere, sayfa içinde değişken olarak eklenen otomatik reklamlardır.


Google tarafından en fazla etkileşim sağladığı düşünülen alanlara otomatik olarak eklenmesi nedeniyle, her hangi bir uğraş vermenizi gerektirmez.

Sayfa düzeyi reklamları etkin konuma getirmeniz, kazancınızı arttırmada faydalı olabilir.

39

Optimizasyon önerileri


Google AdSense, sitenizi sürekli tarayarak, daha fazla gelir elde etmenize yarayabilecek bazı öneriler sunmaktadır. AdSense ile daha fazla kazanmak için bu önerileri dikkate almanızı öneririm.


Örneğin sadece metin reklamları gösteriyorsanız, reklam havuzunu daraltmış olursunuz, bu durumda AdSense size görüntülü reklamları da etkinleştirmeniz yönünde bir öneri sunar.


Veya bazı reklam birimlerini engellemişseniz, bunların engelini kaldırmanın kazancınızı arttırabileceğini söyler.


Bu öneriler kesin olarak gelir artışı sağlar manasında değildir. Ancak deneme yanılma yoluyla en iyiyi bulmak için önemlidir.

40

Trafik


AdSense ile daha fazla kazanmak için kesinlikle en fazla ihtiyacınız olan şey trafiktir.
Trafik olmadan ne AdSense ile nede başka bir yolla para kazanamazsınız. Bu nedenle trafiğinizi arttırmaya ve mümkün olduğunca fazla takipçi kazanmaya çalışmalısınız.


AdSense ile daha fazla kazanmak için aslında yapmanız gereken şeyler çok basittir.
Mevcut uygulamaları çeşitli testlerle birlikte yapmak ve en ideal olanı bulmak. Aslında tüm yapılması gereken budur.

Bu yazıyı yazmamın asıl nedeni, sitesini AdSense hesabıyla birlikte satışa çıkarsa, ederi en fazla 500 lira olan, ancak AdSense ile kazanmak için sihirli değnek peşinde koşan kişilerin fazlalığıdır.

Bütün açık yürekliliğimle söylüyorum ki, adına AdSense uzmanı denilen hiç kimse, sizin AdSense gelirinizi arttıramaz.
-“Ben reklamları eklemesi için bir uzmanla çalıştım, çok faydasını gördüm.”

Bunu ben çok duydum, eminim sizde duymuşsunuzdur.
“Peki ne oldu da arttı geliriniz?. O sözüm ona uzman, her gün bin kişi gönderip de reklamlarınıza tıklanmasını mı sağladı?.”

Sağdan aldı sola koydu, alttan aldı üste koydu vs. Başka da bir şey yapamaz zaten.

Diyelim ki siteniz için en uygun noktalar buralar dı ve artış oldu gerçekten. Peki bu artış ne düzeyde oldu?. Daha iyi performans gösterecek bir yerleşim şansı yok mu artık?.

İşin özeti, denemeler yapmadan, testler yapmadan, performansları izlemeden ve elbette trafik olmadan AdSense ile çok para kazanamazsınız.

Uygulanması gereken yöntemler çok basit ama uğraştırıcıdır. Sizde AdSense ile daha fazla kazanmak düşüncesindeyseniz, basit uygulamalar için ve trafik kazanmak için çok daha fazla zaman harcamalısınız.

Bir yorum bırakın: 4 yorum