Blog yazmak ve başarılı olmak isteyenler için kapsamlı rehber

Blog yazmak, ne yazık ki çoğu kişi tarafından ciddiye alınmamakta. Bu ciddiyetsizliğin nedeni, blog yazmak hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasıdır aslında.

Bir blog açıp, hemen para kazanmak, binlerce hit kazanmak, yüzlerce yorum almak peşinde geziyor insanlar.

Oysa blog yazmak böyle bir şey değil.

Bazı blog yazarlarının asla başarılı olamayacağı bir gerçektir. Çünkü başarılı olmak için neleri yapmamaları gerektiğini bilmemektedirler.

Peki, neleri yapmaman gerektiğini bilirsen başarılı olur musun?.

Elbette yetmez. Ayrıca yapman gerekenleri de bilmelisin.

Bir blog yazarının başarılı olmak neler yapması gerektiğine dair yüzlerce makale var. Peki madem öyle, ben neden bu makaleyi yazıyorum?.

Çünkü yazılanların neredeyse tamamı, sadece anlık hit kazanmaya yönelik makaleler. Biraz dikkat çekip, bir kaç yorum alırsam, bir kaç fazladan tıklama ile başarıya giden yolda bir atmış olurum sanıyorlar.

Açıkça söylüyorum, bu yolla asla başarılı olamazsınız.

Bu makalede neleri bulacaksın?.

 • Yeni bir blog başlattın, ve doğru yerden başlamak istiyorsun. O halde sonuna kadar okumalısın.
 • Zaten bir blogun var, ama başarılı olamadın. Blogun dan nasıl para kazanacağını bilmiyorsun. Sende okumalısın.
 • Bir blogun var ve iyi para kazanıyorsun. Ama siteni bir sonraki aşamaya nasıl taşıyacağını bilmiyorsun. Bu rehber senin için ayn zamanda.

Bu makale üç bölümden oluşmaktadır. Başlangıç, Orta ve İleri düzey bloglama ipuçlarını içermektedir.

Sadece içerik yazıp tanıtmak isteyenleri değil, aynı zamanda para kazanan bir blog sitesi oluşturmak ve başarıya ulaşmak isteyenleri ilgilendirmektedir.

Başlangıç düzeyi bloglama ipuçları

1

Başlamadan önce para kazanma konusunu netleştirin


Bir blog açarken yapılan en büyük hatalardan biridir. İnsanlar genellikle şunu düşünür. “Önce sitemi açayım, belli oranda içerik oluşturup, trafiğimi arttırmak için çalışmalar yapayım. Daha sonra para kazanmak için neler yapmam gerektiğine bakarım.”

Blog yazmak öyle plansız programsız yapılacak bir iş değildir. Bu para kazanan bir bloglama içinde geçerlidir, sadece içerik oluşturmaya yönelik bloglama içinde geçerlidir.

Dürüst olmak gerekirse, bahsettiğim biçimde blog yazmaya başladığınızda, para kazanan bir blog sitesine hiç bir zaman sahip olamazsınız.

Blog sitenizden para kazanmak istiyorsanız, önce size para kazandıracak yolu bulmalısınız. Çünkü içeriğiniz bu doğrultuda olmalıdır.

Ne demek istediğimin daha net anlaşılması için, absürt bir örnek vereyim.

Diyelim ki sitenizde iç giyim hakkında yazılar yazıyorsunuz. Belli oranda trafik kazandınız, ve içeriğiniz şekillenmeye başladı. Sıra geldi para kazanmaya.

Araştırmalar yaptınız ve size en iyi para kazandıracak şeyin, Hac malzemeleri satmak olduğunu gördünüz.

Şimdi söyleyin, bu site size para kazandırır mı?.

Ya para kazanmayı seçeceksiniz, yada körü körüne yazmaya devam edeceksiniz.

Para kazanmayı seçerseniz, siteniz bunun için sadece bir çöp yığınıdır. Tüm içeriği silmeniz gerekecek, hatta alan adınızı bile değiştirmeniz gerekecek.

Peki ya o zamana kadar verdiğiniz uğraş ne olacak?.
Çöp.

Bazen aklınızdaki en son şeyle başlamanız gerekir.

En iyi rakipleriniz analiz edin, sitelerinden nasıl para kazandıklarını öğrenin.

Trafik kaynaklarını ve kendilerine para kazandıran şeyi nasıl pazarladıklarını öğrenin.

Ortada bir başarı varsa, onu taklit etmekten çekinmeyin. İçeriği değil, başarılı olmak için uygulanan yöntemleri taklit edin.

Çevirmeli telefonu yeniden icat etmeye çalışmayın. Bunu başarsanız bile işe yaramayacaktır. Artık telefonlar bir çok insandan daha akıllı oldu.

Rakiplerinizi iyice analiz etmek için zaman ayırın. Göreceksiniz, para kazanmak için size lazım olan yöntem, orada bir yerde duruyor.


2

Sizi ayıran özellikleriniz olsun


İnsanlar sizi nasıl hatırlayacak?.

Tarkan mısınız?. Hülya Avşar mı, Tom Cruise yada Mell Gibson da değilsiniz muhtemelen.

İnternet çok büyük rekabetin olduğu bir alan. Ama bu büyük rekabetin içinde yer almayı da istiyorsunuz. Aksi halde blog yazmak istemezdiniz sanırım.

Yüksek rekabet nedeniyle, para kazanan ve başarılı bir blog oluşturmak gerçekten çok zor. Web alanı, adeta bir çöplük gibi. Birbirinin aynı içerikler, aynı öneriler, tıpa tıp yazılar ve daha fazla rezillik…

Herkesle aynı şeyi yazıyor, aynı şeyi söylüyorsanız, insanlar sizi neden takip etsin?.

Onların sizi hatırlaması ve takip etmesi için farklı olmanız şart.
Rakiplerinizden ayrılıp,odaklandığınız konu üzerine benzersiz şeyler yapmalısınız.

 • Herkes 500 – 600 kelimelik kısa makaleler yazıyorsa, siz devasa rehberler oluşturun. Derinlemesine ve faydalı içerikler yazın.
 • Herkes sadece yazı yazıyorsa, siz video ve podcast’ler oluşturun. Fark edileceksiniz emin olun.
 • Herkes biçare bir halde, AdSense kullanarak para kazanmaya çalışıyorsa, siz başka bir şey yapın. Örneğin satış ortaklığını deneyin.

Sizi başkalarından ayıran bir özelliğiniz olmaz ise, hurdalıktaki blog sitelerinin arasından çıkamazsınız.

Örneğin benim çok takıldığım bir konu var.

“WordPress’mi yoksa Blogger’mı”

Hala bunu yazan birinin, blog yazmak konusunda ciddi olduğunu düşünemiyorum bile.

Onlarca, yüzlerce, hatta binlerce defa yazılmış ve çoktan tüketilmiş, anlamsız bir konudur. Bu konu hakkında yeni bir şey yazmanıza imkan dahi yoktur. Ama yinede yazarlar.

Sonra da ben neden başarılı olamıyorum?.

Olamazsın elbette, çünkü ortaya koyduğun bir farklılık yok. İki gün önce demlenmiş bir çayı ortaya koyuyorsun, sonrada neden insanlar içmiyor diyorsun. İçmezler kardeşim.

Verdiğim konu başlığı sadece bir örnek, ama buna benzer binlerce şey var. Bu grup dan kendini ayıramaz, farkını ortaya koyamazsan, blog yazmak için boşuna zaman tüketiyorsun demektir.


3

Ayrıntılı makaleler yazın


“Blog yazmak istiyorum, ama uzun makaleler yazamam.”

Yazma o zaman. Yada sürüden ayrılmayı unut.

2000 Kelimeden daha uzun makalelerin, Google sıralamasında daha avantajlı olduğu yadsınamaz bir gerçek. 600.000 Anahtar kelime SemRush tarafından yapılan bir araştırma da bunu net bir biçimde ortaya koymuştur.

Her gün 500 kelimelik kısa makaleler yayımlayarak, genel arama trafiğini arttıracağınız günler geride kaldı ne yazık ki.

Google her zaman, en güncel ve kapsamlı bilgileri insanlara sunmaya gayret ediyor. Algoritmasını bu yönde sürekli geliştiriyor.

Burada sıklıkla karıştırılan bir şey var. Google indeksi almak demek, başarılı olmak demek değildir. Tek bir harf de yazsanız, botlar içeriğinizi indeksler. Ama bu size başarı sağlamaz.

Öncelikle şunu netleştirmeli siniz. Ben günü birlik bir başarı peşinde miyim, yoksa uzun vadede başarılı ve kalıcı mı olmak istiyorum?.

Kararınız uzun vadede kalıcı olmaksa, o halde detaylı ve uzun makaleler yazmalısınız.

500 kelimelik 20 makale yazmak yerine, Sadece 3 tane derinlemesine makale yazın. Emin olun uzun vadede bunun geri dönüşümü çok yüksek olacaktır.


4

Çok yazın ama hepsini siteniz için yazmayın


Misafir yazarlık Google tarafından pek hoş karşılanmamaktadır. Ancak bu bir algoritma ile denetlenen bir şey değildir. Sadece Google yetkilileri tarafından dillendirilmiş bir şeydir. Beri yandan, dünyada en etkili trafik yöntemlerinden biridir.

Yeni blog yazarlarının en fazla şikayet ettiği şeylerden biridir, “Yeterli trafik alamıyorum.”.

Sadece kendi blog’unuz için yazıyorsanız, yeterli trafik almak konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Diğer blog’lar için yazmak, bilinirliği arttırmak ve trafik kazanmak için mükemmel bir yöntemdir.

Başak blog’lar için yazarken, mükemmel içerikler hazırlayın. Hatta en iyi makalelerinizi onlar için yazın.

Çok aptalca bir tutum var bu konuda.
“Başkasının blog’un da yayımlayacağıma, kendi sitemde yayımlarım.”

İyi de, senin blog’un dan kim haberdar?.

Trafik konusunda şikayet ediyorsan, misafir yazarlığı önemsemelisin. Yada bekle, belki birileri bulur senin siteni.

Kaliteli bağlantılar kurmak, alan yetkisini arttırmak için, konuk yazarlığın çok büyük etkisi olduğunu unutmayın.


5

Alan yetkinizi arttırın - Güven kazanın


İnternet de her hangi bir şey satmak için, insanlara yabancı olmamalısınız. Çünkü bilmedikleri kişi ve yerlerden her hangi bir şey almak konusunda pek istekli değildir kimseler.

Yalnızca güvendikleri ve bağlantıları olan kişilerden almayı tercih ederler genelde. Bunu yapabilmek için ihtiyacınız olan şey, güven ve yetki dir.

Şunu açık biçimde söylemem gerekli. Önceliği alanınızda yetki kazanmaya değilde, trafik kazanmaya veriyorsanız, çok büyük bir hata yapıyorsunuz demektir.

Trafik kazanmak için çalışmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler var.

Onları halletmeden yapacağınız trafik arttırma çalışmaları boşunadır. Trafiğiniz artsa bile sürekliliği olmaz, ve nihayetinde başarılı olamazsınız..

Alan yetkinizi günden güne arttırmak için yapabileceğiniz bir kaç öneri:

 • Asla, sadece para uğruna insanları yanlış yönlendirmeyin. Dürüstlükten kimse bir şey kaybetmez. Bu kadar net.
 • Mümkünse uzmanlardan referans almaya çalışın. Örneğin yazdıklarınız hakkında, sitenizin geneli hakkında güzel şeyler söylemelerini isteyin. Tabi bunun için önce o güzelliğe sahip olmalısınız. Onlarla röportajlar yapın ve sitenizde yayımlayın.
 • En iyi bloglar için konuk yazar olarak makaleler yazın.Portföyü sitenizde insanlara gösterin. Önemli bloglar da makalelerinizin yayımlanması, insanların size karşı güvenini kuvvetlendirecektir. Alan yetkinizi arttırma yönünde çok önemli bir adımdır.

Alan yetkisi deyip geçtim, ama basitçe bir açıklama yapmak gerekebilir belki. Niş dahilinde ne kadar etkinliğiniz var, insanlar sizin yazdıklarınızı ne kadar umursuyor?.

Size güveniyor, inanıyorlar mı?.

Kısaca alanınızda ne kadar otorite siniz ve ne kadar güvenilir siniz?. Blog yazmak konusunda gerçekten ciddi iseniz, bunu sağlamanız gerekir.


6

Başlangıçta SEO yu unutun


SEO büyük bir okyanustur. Onda kaybolmak pek de şaşırılacak bir şey değildir.

Blog yazmaya yeni başlamışsanız, SEO için uğraşmanız sadece zaman kaybıdır.

Üstelik yeni başlayan biri için SEO çalışması büyük sorunlara neden olabilir.

Örneğin aşırı anahtar kelime yüklenmesi nedeniyle ceza alabilirsiniz. SEO için onca çaba göstermenize rağmen, başlangıç da yeterli içeriğe sahip olmayacağınız için, geri dönüşler de olmayacaktır. Buda emeğinizin boşa gitmesi anlamına gelir.

Bazı temel SEO becerilerini edinmeniz de biraz zaman alacaktır. Bu becerilere sahip olmadan, hangi SEO hatalarını yapmamanız gerektiğini de bilemezsiniz.

Blog yazmak sadece kelimeleri yan yana getirmek değildir.  Bir çok şeyi bir arada yürütmeniz gerekir.

Başlangıç da, SEO yu unutup, sadece okuyucularınız için ilgi çekici içerikler oluşturmaya odaklanmalısınız.

İçeriğinizi, okuyucuların sosyal medyada paylaşmak isteyebilecekleri kadar iyi yapın. Zaman içinde diğer bloglar dan içeriğinize geri bağlantılar alacaksınız.

Tabii kaliteli yazmaya devam ettiğiniz sürece.

SEO kaliteli geri bağlantılar ve anahtar kelime araştırmayla ilgilidir. Bu iki faktörü çok iyi bilmiyorsanız, SEO ile uğraşmak size fayda sağlamaz.

Başlangıç da SEO temellerini öğrenene kadar bu konuya odaklanmayı unutun.

Daha sonraki süreçte, daha fazla trafik kazanmak için temel SEO tekniklerini uygulayın. Zaman içerisinde SEO becerinizi sürekli geliştirmeye odaklanın.

Önce öğrenin, daha sonra uygulamaya koyun. Farkında olmadan yapacağınız bazı hataların geri dönüşü olmayacaktır.


7

Etkileyenlerle bağlantı kurun


Etkileyenler, niş içinde önemli blog yazarları, geniş takipçi kitlesi olan, insanların dikkate aldığı kişilerdir. Yani hedeflediğiniz kitle üzerinde etkisi olan kişilerdir.


Etkileyenlerle bağlantılar kurmak size ne kazandırır?.
 • Blog trafiğini arttırmanıza yardımcı olabilir.
 • Satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.
 • Uzmanlığınızı arttırmanız yardımcı olabilir.
 • Alan yetkinizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Yukarıda saydığım 4 faktör, hızlı bir biçimde etkili bir blog oluşturmak için yeterlidir. Bu nedenle çok değerlidir.

Alanınızdaki nüfuz sahibi kişilerle her zaman iletişim kurmanın yollarını bulun.

Yardımlarını almak yerine, onlara nasıl ücretsiz yardım suna bileceğinizi düşünün.
Onlarla her zaman sosyal medya veya e-posta yoluyla iletişime geçin. E-posta ulaşımı, blog’unuzu sıfırdan 100 km ye çıkarmak için gerçekten çok önemlidir.


8

Sadece bir trafik kaynağına odaklanın


Bir sitenin trafiğini arttırmanın bir çok yolu vardır. Sosyal medya, E-posta listeleri, Misafir yazarlık, Blog yorumları, Forumlara katılım…
Liste uzayıp gider.

Herkes trafik ister. Ama yeni başlayanlar daha fazla ister. Bu nedenle trafiğini arttırmak için her yerde olmaya çalışırlar.  Aslında gereksiz yere çok fazla vakit harcıyorlar.

Başlangıç seviyesinde yapılacak en doğru şey, tek bir trafik kaynağına yönelmektir. Seçtiğiniz trafik kaynağı üzerine odaklanmak, bunun üzerinde çalışmak, çok daha iyi sonuçlar verecektir. Çünkü zamanla bu konuda uzmanlaşmaya başlarsınız. Hakim olduğunuz şeyi yapmak çok daha kolay olacaktır.

Çok fazla şeye yöneldiğinizde, hiç birisi için gereken zamanı ayıramayacaksınız ve nihayetinde sonuç alamayacaksınız. Neticede blog için trafik kazanmanın çok zor olduğuna kanaat getirecek ve vaz geçeceksiniz.

Her trafik kaynağı için, 1 yada 2 ay zaman harcayın. Daha sonra başka bir kaynağa geçin. Bir yıldan daha az sürede trafik arttırmanın en ideal yolu budur.


9

İlk günden kazanmayı düşünün


Blog yazmak düşüncesi, çoğu zaman kazanç elde etmek fikriyle ortaya çıkar. Ama sadece para düşüncesiyle hareket ederseniz, asla başarılı olmayacak blog yazarları arasına katılırsınız.

Blog dan para kazanmanın en iyi yolu, içerik oluşturmak, trafik çekmek ve trafiği kazanca dönüştürmektir değil mi?.

Kesinlikle yanlış!

Blog para kazanma stratejisi nişten nişe farklı olsa da, para kazanmak için hedef kitlenizi en baştan tanımlamanız gerekir.

Hedef kitlenizin ne istediğini açıkça bildikten sonra daha fazla kitle odaklı içerik oluşturabilir, daha hedefli ziyaretçileri yönlendirebilir ve siteleriniz de daha fazla satış yapabilirsiniz.

Başlangıç da sitenizden hemen para kazanmak elbette çok kolay olmayacaktır.

Ancak yine bir kazanç stratejisine sahip olarak yola çıkmak sizi avantajlı kılacaktır. Çünkü içeriğinizi de bu yönde oluşturacaksınız.

Doğru kişi sizi bulduğunda ve ilk paranızı kazandığınızda, bu sizin için ayrı bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Yani şunu asla yapmayın. “Önce biraz trafik çekeyim, sonra bakarız para kazanma işine” demeyin.

Siteniz bir niş dahilinde değilse, rastgele trafik çekiyorsanız, o zaman kazanç stratejinizi oluşturmanın farklı yollarını aramalısınız. Bu tür siteler için en fazla kullanılan kazanç yöntemi, AdSense reklamları dır.

Para kazanan bir bloglama için motivasyon unsuru çok önemlidir. Bu nedenle pas geçmemenizi öneririm.


10

İlk günden E-Posta listesi oluşturmaya başlayın


Başarılı bir blog sitesi oluşturmak konusunda makaleler okuyorsanız, mutlaka E-posta listelerinin önemini duymuşsunuzdur.

Dünya üzeride her hangi bir başarılı bir blogger yada pazarlamacıya sorsanız, %90 ı ilk günden e-posta listeleri oluşturmaya başlamadığını söyleyecektir.

Henüz içeriğiniz bile yok iken, ilk günden e-posta listesi oluşturmaya başlamayın.

Ama bunu mutlaka düşünün. E-posta listesi oluşturmak için ne yapacağınızı tasarlayın.

Bir blog yazısını bitirdiğinizde, onu gönderebileceğiniz, en az 500 veya 1000 e-posta aboneniz olduğunu bir düşünün. Siteniz için inanılmaz bir trafik kaynağı değil mi?.

Bu nedenle henüz işin başında, e-posta listeleri oluşturmak ve geliştirmek için neler yapacağınız tasarlayın.

Siteniz için bir Bülten aboneliği formu kullanmak, sitenize yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olacaktır.

E-Posta listenizi oluşturmaya başlamak için yapabileceğiniz bir çok şey var. Bir kaç örnek verelim.

 • Tüm arkadaşlarınızı, blog yazan arkadaşlarınızı yeni blog’unuzun la ilgili olarak e-posta ile haberdar edin. Onlara blogunuz hakkında bilgiler ve onlardan e-posta güncellemelerinize abone olmalarını isteyin.
 • Ücretsiz şeyler dağıtmak. E-posta abonelerinizi hızla artırmanıza yardımcı olur.
 • Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerini kullanın.  İnsanlardan yeni blogunuza abone olmalarını isteyin. Blog yayınlandıktan sonra onlara ücretsiz sunacaklarını söyle. Bu arada, ücretsiz olarak sunmak için bir eBook, video veya başka bir şey oluşturabilirsiniz.

Orta düzey bloglama ipuçları

11

Başka bir blog başlatmadan önce iki kez düşünün


Pek çok blog yazarı bunu yapmakta. Mevcut blogu biraz ivme kazandığında, yeni bir blog daha açmaktalar.

Veya bunun tersi de var. Blogu henüz başarılı olmadan, başka bir blog daha açarak başarı peşinde koşanlar da var.

Öncelikle şunu söylemeliyim. En az 1 başarılı blog sitesine sahip olmadan, ikincisi ile başarıyı yakalayamazsınız.

Blog yazmak zaten yeterince zor bir iş. Bir blog biraz ivme kazandı diye ikincisini açtığınızda ne olacak?.

İki bloga odaklanmak çok daha zor olacağından, muhtemelen ikisi de başarısız olacaktır.

Otomasyon diye bir şey duydunuz muhtemelen. Bunu bloglar için açıklarsak, artık bir müdahaleye gerek kalmadan siteniz trafik çekiyor, kendi kendine para kazanıyorsa, otomasyona geçmiş demektir.

Böyle bir siteye sahip olmadan, yeni bir blog başlatmayın.

Dolayısıyla, mevcut blog’unuz yeni başladığında, siz başka bir blog açmak için can atıyorsanız, bunu unutun ve otomasyona odaklanın.

İşlem tamamlandıktan sonra, başka bir blog başlatabilirsiniz. Bir kerede bir şeye odaklanarak başarılı bir blog sitesi oluşturabilirsiniz. Geniş bir ekibiniz varsa, o zaman ekibin kaldırabileceği kadar blog başlatabilirsiniz.


12

Satış hunileri oluşturun


Akıllı pasif gelir ile, yılda milyonlarca dolar para kazanan blog siteleri var. Tüm yüksek karlı blog sitelerinin ortak özelliği, “Satış hunisi” dir.

Başarıyı taklit etmeniz gerekir. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok.

Örneğin Probloger, yılda milyon dolarlar kazanan bir blog sitesidir. neyi nasıl yaptığını öğrenmek ve taklit etmek, bir blog yazarının başarısıdır. Bu etik dışı bir şey değildir.

Daha basit bir ifadeyle, satış hunisi, normal web sitesi ziyaretçilerini abonelere alıcılara sadık müşterilere dönüştürmenize yardımcı olan şeydir.

Blogunuzun satış hunisi henüz yoksa hemen bir tane oluşturmalısınız.

İşte etkili bir satış hunisi oluşturmak için 3 basit adım.

 • 1. Adım: İdeal müşterinizi tanımlayın. Onun hakkında her şeyi bilmelisin. İhtiyaçları ve istekler, yaş, yer, genelde ihtiyaçlarını çözmek için çevrim içi kullandığı mecralar. HER ŞEY!
 • 2. Adım: Ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ona nasıl yardımcı olacağınızı belirleyin. Unutmayın, ” hedef müşteri ” anahtar dır. İhtiyaçlarını ve isteklerini yerine getirmeyi unutursanız, bir şey satamazsınız. Bu kadar basit.
 • 3. Adım: Kitlenizi tanıttığınız veya oluşturduğunuz ürünlerle eğitin. Önerdiğiniz ürünler hakkında farkındalık oluşturmak, satışları artırmanın en emin yoludur.

13

Para kazanma stratejilerini değerlendirin


Blogunuz dan para kazanmanıza yardımcı olan 1 numaralı yöntem hangisi?.

AdSense reklamları mı, tanıtım yazıları mı, makale yazmak mı, satış ortaklığı mı, yada başka bir şey mi?.

Bir kez olsun tüm para kazanma stratejilerinizi yeniden değerlendirin.

Blogunuzun trafiğinden ” pasif gelir ” sağlayıp sağlayamayacağınızı öğrenin.

Bir para kazanma stratejisine (AdSense veya satış ortağı pazarlaması) büyük ölçüde güveniyorsanız, bir başka yol bulun. Para kazanma kaynağınızın ne zaman sana zarar vereceğini asla bilemezsiniz; yalnızca bir para kazanma stratejisine güvenmek asla iyi değildir.

Buradaki en iyi ipucumuz, alanınızdaki trafikten para kazanmanın çeşitli yollarını kullanan ilk 10 blog’u listelemek dir. Her birine birer birer bir göz atın, hangisinin daha iyi pasif gelir elde etmeniz için size uygun yöntemi kullandığını keşfedin.


14

İçeriğinizi ve sitenizi tarayın


İyi bir içerik yazıyor ve  düzenli olarak yayınlıyorsanız bile, arama motorlarından gelen trafiği artırmak için uğraşıyor musunuz?.

Web sitenizin bazı tarama, SEO veya uyumluluk sorunları olabilir.

Google her zaman hem arama motorudur hem de kullanıcı dostu olan sitelere öncelik verir. Siteniz tarayıcı dostu değilse veya makale başlıkları veya meta açıklaması fazla değilse genel arama trafiğiniz de ciddi hasar görebilir.

Ayrıca, sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için Plugin SEO, SEO site denetimi, Kırık Link Denetleyicisi, vb gibi pek çok ücretsiz araç bulunmaktadır.

WordPress eklenti deposunda bu tip araçları bulabilir, sizin için en kullanışlı olanı kullanabilirsiniz.

Başlangıç aşamasını geçtiğinize göre, artık sadece blog yazmak değil işiniz. Trafik ve kazanç için yapmanız gereken çalışmalar var, ve bunların başında sitenizi tepeden tırnağa tarama geliyor.

Bu işlemi yılda 2 defa yapmanızı şiddetle öneririm. Örneğin ben bir tema değişikliği yaptım. Ramazanın rehavetiyle hiç bir şeye dikkat etmedim doğrusu. Resmen körü körüne yaptım.

Değişimden bir hafta sonra Google dan gelen mail dehşet vericiydi.
“Sitenizde önemli hatalar tespit edildi, düzeltilmemesi halinde, Google sitenizi arama sonuçlarında göstermeye bilir…”

Yıldırım hızıyla kendime geldim hemen. Sitemi taradım ve hataları derhal düzelttim. İlk sıraya çıkmış olan 21 anahtar kelimenin yerini kaybettim. Ama bir şey kazandım, Blog yazmak ihmal kaldırmayan bir şeymiş, bunu öğrendim.

Benim yaşadığım problemi ve belkide daha büyüğünü yaşamak istemiyorsanız, sitenizi sürekli denetlemeyi ihmal etmeyin.


15

Önceliği E-Posta listenizi büyütmeye verin


Facebook sayfası beğenilerini , Twitter takipçileri veya Google+ çevrelerini büyütmek için çok fazla vakit geçiren bir çok insan görüyorum .

Blogunuzu büyütmek için gerçekten önemli olan şey nedir?

Elbette e-posta listeniz.

Facebook kurallarını bilerek yada bilmeyerek çiğnerseniz,  sayfanızı kapatabilir, çünkü Facebook’a sahip değilsiniz. Twitter kurallarını ihlal edersen yine engellenebilirsin. Google+, Instagram gibi diğer platformlarla da aynı şey geçer.

Ancak e-posta listenizde durum aynı değil.

E-posta listenizin sahibi sizsiniz. 

Kimse e-posta listenizi alamaz. Listeniz üzerinde tam kontrol ve yetkiniz var. Bu nedenle e-posta listeleriniz büyütmek için daha fazla zaman harcayın. Bunun yerine Facebook sayfanızı büyütmek, Twitter takipçilerini arttırmak gibi şeyleri tercih etmeyin. Onlar her zaman listenizden sonra gelmeli.


16

Google için değil okuyucular için yazmayı önemseyin


Blogcuların çoğu sitelerine büyük trafik almalarına rağmen yeterli para veya satış yapmamalarının en büyük nedenlerinden biri sadık takipçi eksikliğidir.

Blogunuzun içeriğini Google tarayıcılarına yazarsanız ve optimize ederseniz, kesinlikle daha fazla arama motoru trafiği elde edersiniz. Fakat sadık okuyucuları asla yakalayamazsınız.

İçeriğinizle okuyucularınıza ne kadar çok değer katarsanız, daha fazla satış ve gelir açısından daha iyi sonuçlar alırsınız.

Google için içeriğinizi hiç optimize etmemeniz gerektiğini söylemiyorum ancak öncelikle kitlenize daha fazla öncelik verdiğinizden emin olun.
200 kelimelik bir makale yazarak, ne Google nede okuyucularınız yazmış olmazsınız.

Blog yazmak ve SMS atmak arasında ki farkı bilmiyorsanız, zaten boşuna çabalıyorsunuz demektir. Okuyucunuza değer verin ve her şeyde önceliği onlara verdiğinizden emin olun.

Arama motorları yerine, okuyucularınız için yazmaya başladığınızda, takipçilerinizin sayısı ciddi biçimde artacaktır.

Burada kendimden bir örnek vermek istiyorum.

Sitemde makale yazma hizmeti gibi bir bölüm olmamasına rağmen, makale yazarak ciddi para kazanıyorum. En azından bana göre ciddi. Çünkü başka bir iş yapmasam bile beni geçindirmeye yetecek kadar kazanıyorum.

Peki bu nasıl oldu?.

Hiç bir anahtar kelime kaygısı duymadan yazmaya çalıştım hep. Yazdığım konularda elimden geldiğince detaylı anlatımlar yapmaya çalıştım.

Netice de 7. ayında, tatmin edici bir kazanca ulaşmamı sağladı yazdıklarım. İnsanlar mail atarak benden makale yazmamı istediler. Bir iken 2 oldu, sonra 5 – 10 derken sürdü.

Benden 1000 kelime istediler, ben 2000 kelime yazdım. Sonuç da insanlar memnun kaldı ki hala devam ediyorum.

İşin en güzel ve tatmin edici yanı ise, yabancı siteler için de makale isteğinde bulunulmasıydı. Türkçe yazdım, arkadaşıma çeviri yaptırıp, gönderdim. Hala her ay bir kaç yabancı siteden makale isteyenler oluyor. Bu gerçekten harika bir his.

Bunu neden anlattım?.
Gerçekten okuyucu için yazarsanız, mutlaka birileri bunun farına varır. Bire bir yaşadım çünkü bunu.

NOT:

Eylül 2018 den itibaren ücretli makale yazmayı bıraktım.  Verdiğim örnek bu tarihten öncesi içindir.

17

Sosyal medyada büyümeye başlayın


Bildiğiniz olsun ya da olmasın, sosyal medya yeni SEO’dur.
Facebook, Twitter, Google+ vb. Gibi sosyal medya siteleri size inanılmaz 3 yolla yardımcı olabilir.

 1. Blog trafiğinizi hızla artırmanıza yardımcı olurlar. Viral başlıklar oluşturun. Sosyal medya sitelerinden daima anlık trafik getiriyorlar.
 2. Etkilenen kişilerle bağlantı kurmak için sosyal medya sitelerini kullanın.
 3. Kendi kitlenizi, Facebook fan sayfalarınızı, gruplarınızı veya Twitter sohbetlerini kullanarak oluşturabilirsiniz.

Zamanınızı tüm sosyal medya sitelerinde bir defada harcamayın.
Twitter, Google+, Instagram veya Facebook genelinde varlığınızı bir kerede çoğaltmayın. Bunu yaparsanız asla enerjinizin veya zamanınızın% 100’üne odaklanamazsınız.

Bu platformlar arasında kitle oluşturmak için en iyi yol, birbiri ardına ele geçirmektir.

Facebook yayınlarınızda daha fazla yorum ve paylaşıma başladıktan sonra, Twitter’a geçin ve etkilenenlerle bağlantı kurun. Twitter’ı fethettiğinizde, diğerine geçebilirsiniz.


18

Önemli blog yazarları ile röpotajlar yapın


Diğer blog yazarlarıyla röportaj yapmak iki şekilde yardımcı olur.
İlk avantajı, nişiniz deki nüfuz sahibi kişilerle güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir ve bir sonraki yararı blogunuzun etkisini gerçekten hızlı bir şekilde artırabilir.

Blogunuzda röportaj yapmak için etkileyenlerle bağlantı kurmak zor, ancak sıfır bağlantılarınız olsa bile her zaman mümkündür.
İşte, alanınızdaki en iyi blog yazarlarıyla röportaj yapmak için birkaç hızlı ipucu.

 • Daha önceki görüşmelerini okuyun. Not yaz. Soruları tekrar etmeyin.
 • Çok fazla soru sorma. Kural olarak, ilgi çekici bir röportaj yapmak için 5 ila 10 soru yeterlidir.
 • En iyi blog yazarları son derece meşguldür. Gelen kutularına giren tüm e-postalara genellikle yanıt vermezler. Onları tekrar takip etmek için zaman ayırın.
 • Çekici e-postalar yazmayı öğrenin. E-posta yardımı, çevrimiçi olan biri ile bağlantı kurmanın en etkili yollarından biridir.
 • Etkileyenlerle önceden ilişkiler kurun. Yorum bırakın, misafir makaleleri yazın , ürünlerini satın alın ve onlarla bağlantı kurmanız için bir yol sağlayan herhangi bir şey yapın.

19

Güveni paraya çevirin


Daha fazla satış yapmak için insanların iznine sahip olmanız gerekir. Yani onlar almak istemeli ki, siz satış yapabilmelisiniz.

Bunu yalnızca, onların güveni varsa yapabilirsin. Bu nedenle, güven, çevrimiçi yeni para birimidir.

Güven oluşturmak, yani en makul para birimine sahip olmak için aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz.

 • Sosyal bağlantıları ekleyin. Okuyucularınızdan blogunuz veya ürünleriniz hakkında referanslar vermelerini isteyin. Onları blogunuzun açılış sayfalarında sergilerseniz, dönüşümlerinizi artıracaktır.
 • Konuk postalarınızla en iyi bloglara veya büyük çevrimiçi portallara indiğinizde, logolar biçiminde görüntüleyin. Bu, kitleniz arasında gerçekten hızlı bir şekilde güven oluşturmak için en basit ve en basit yol.
 • Hedef kitleniz ve mevcut müşterilerinizle sık sık etkileşim kurun. Onlar sizden yardım istediğinde, hiç bir zaman geri çevirmeyin.

Blog yazmak, beraberinde güçlü ilişkiler kurmayı ve insanlarını güvenini kazanmayı gerektirir. Bundan yoksun olduğunuzda, başarıdan da yoksun olursunuz.
Körü körüne blog yazmak değil, başarılı olmak istiyorsanız, güvenin etkisini göz ardı edemezsiniz.


20

E-Posta yazma sanatını öğrenin


Muhtemelen E-posta yazma sanatı diye bir şey duymadınız. Zaten uydurdum bende, böyle bir sanat yok çünkü.

Ama inanılmaz e-postalar yazan insanlar olduğunu biliyorum. Onlar içeriklerini tanıtmak ve gelirlerini arttırmak için e-postaları harika birer araç olarak kullanıyorlar.

Çünkü hepsi, e-posta pazarlamasının ne kadar etkili olduğunu biliyor. Bundan da ötesi satan büyüleyici e-postaları nasıl yazacaklarını biliyorlar.

Hepsi, pazarlama alanındaki etkileyenlerle bağlantı kurmak için e-postalar kullandı. Hepsi e-postayla daha iyi ve daha hızlı yanıt almanın ne olduğunu çok iyi biliyor.

E-postaları en iyi biçimde kullanmak,otorite blogcular la güçlü bağlantılar kurmanın, blogunuzun trafiğini, satışlarını ve bağlantılarını arttırmanın en etkili yoludur.

Blog yazmak konusunda orta seviyeye gelmiş bir blogger, e-postaların gücünü çok iyi anlamalıdır. Bütün dünyada en etkili içerik pazarlama ve satış yöntemlerinden biri olarak kabul edilmesi, kesinlikle boşuna değildir.
İşte e-postaları etkin kullanmanın 3 basit yolu.

 • Günde en az bir kişiye e-posta yazıp gönderin.  Herhangi bir yanıt beklemeyin. E-postalarınıza değer katmaya çalışın. İçeriği veya ürünü ya da onları çok etkileyecek bir şeyi tanıt.
 • Tıklanabilir e-posta konu satırları yazın. Onları tatlı ve kısa yapın. Çok şatafatlı şablonlar kullanmanıza gerek yoktur. Düz yazı biçiminde yazılan e-postaların çok daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • E-postalarınızı gerçekten kısa tutun. Uzun paragraflar kullanmayın. Saçmalıklar ve hikayeler anlatma. Kimsenin gerçekten uzun ve sıkıcı e-postaları okumaya zamanı yok. E-postalarınıza yanıt almanın en iyi yolu onları kısa tutmaktır.

İleri düzey bloglama ipuçları

21

Blogunuzu gereksiz yere şişirmeyin


Uzun süredir blog yazan birisi iseniz, artık sizin olaya farklı pencereden bakmanız gerekir.
Gelir kaynaklarınızı çeşitlendirin .
Trafik kaynaklarınızı çeşitlendirin .

Blogunuza trafik ve satış getirmenin yeni yollarını bulun .

Google’ın ne zaman cezalandırılacağını asla bilemezsiniz.

Nişiniz de 5 yıl geçtikten sonra ne olacağını asla bilemezsiniz.

Bugün yapabileceğiniz en akıllıca hareket, daha fazla para kazanmak ve ürünlerinizi satın almak için istekli olan sağlam bir e-posta listesi oluşturmak için tüm fikirleri beyin fırtınasıyla oluşturmaktır.

Sitenizi ( içerik oluşturma stratejinizle birlikte ) otomatikleştirin ve yeni bir iş akışı oluşturmak için mevcut blogunuz da olabildiğince az çalışma yapın.


22

E-Posta listenizin yeterliliğinden emin olun


İleri düzey bir blog yazarı, artık her şeyin bir sağlamasını yapmak durumundadır.

Her hangi bir nedenle sitesini kaybederse, elinde değerli bir şeyler olmalıdır.
“Sadece bir ayda, yeni bir site ile 100.000 dolar kazanacağım.”

Uzun zaman oldu, yukarıdaki başlığın kullanıldığı bir makale okumuştum. O makaleyi okuduğum zaman benim sitemden kazandığım para, toplamda 0 (sıfır) idi :).

Herkesin ilgisini çekeceği gibi, benimde çok ilgimi çekti ve takip ettim. Bir ay sonra kazanç raporunu yayımlamıştı. Bir ayda kazandığı para 260.000 doların üzerindeydi.

Bunu nasıl yaptığını öğrenmek istiyordum, ama bunun için bir aylık bir kursa katılmam ve 26 dolar para ödemem gerekiyordu.

Öğrenmek para ile ölçülmez değil mi. Ödedim ve bir ay boyunca mailime gelen bildirimleri okudum. Toplamda 6 mail aldım bu arada.
26 / 6 = ? dolar.

Sizi 26 dolar ödemekten kurtarayım, ve temelde bu parayı nasıl kazandığını söyleyeyim.

Daha önceki sitesinde çok sağlam bir e-posta listesi oluşturmuş. Sağlam bir ürün portföyü oluşturmuş ve insanların güvenini kazanmış. Yeni açtığı sitede, eposta listesini kullanarak insanları haberdar etmişti.

Odaklandığı bir kaç spesifik ürün için onları bilgilendirmiş, ve bu ürünlerden faydalanmak isteyenlere, 5 videodan oluşan bir dersi sadece 1 dolara verme vaadinde bulunmuştu.

100.000 den fazla kişiden oluşan e-posta listesinin aylık geri dönüşümü, 260.000 dolar kadar olmuştu.

O zaman e-posta listesinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladım. Birde böyle bir listenin sağlayacağı trafiği düşünün!.

Pazarlamacıların ve blog yazarlarının% 99.9’u ” paranın listede olduğunu ” söylüyor .

Gerçekten iyi bir e-posta listeniz var mı?.

Ciddi, email listesi oluşturduğundan emin misin. Mail listen içeriğini ve ürünlerini pazarlaman için yeterlimi?.

E-posta listenizi satmanın yollarını bulmanız gerekir.

Ürünlerden hizmetlere, bağlı ürünlerin tanıtımına kadar herhangi bir şey olabilir .
Ancak e-posta listeleri oluşturan çoğu blog yazarının sorunu, çok para kazanmamasıdır.

Neden biliyor musun?

Onlar farkında lık oluşturmak, kitlelerine ürün ve hizmetleri tanıtmak konusunda yeterli değildirler.

Ürünleriniz hakkında hiçbir şey bilmeyen birine satmaya çalıştığınızda ne olur?

Ne olacak, hiç bir şey!

E-postalar gönderiyorsunuz, ama geri dönüşler çok az.

Bu yüzden, bir e-posta listesi oluşturmak yeterli değildir. E-posta listenizi yeterli hale getirmek için çalışmanız gerekir.

Abonelerinizi eğitmenin, onlara daha fazla yardım etmenin ve ardından listeden para kazanmanın yollarını aramalısın.

Ancak o zaman, e-posta listenizi yeterli hale getirebilirsiniz.

Abonelerinize, promosyonlarla dolu olmayan, harika içerikler sunan mailler göndermelisiniz. Sadece satış yapmak, reklam yapmak için mail gönderdiğinizde, muhtemelen spam olarak işaretleyecekler dir sizi.


23

Daha fazla trafik, daha fazla başarı ve kazanç değildir


Sadece blog yazmak başarı getirmeyeceği gibi, daha fazla trafik de başarı ve kazanç getirmez.
Daha fazla trafik almak yerine insanlara odaklanmayı unutmayın .
Evet, daha fazla web sitesi trafiğinin iyi olduğunu kabul ediyorum.

Ama şu da var:
Ayda 1.000.000 sayfa görüntülemesi olsa, ama tek kuruş kazanç olmasa, neye yarar.

Bu nedenle hedef kitlenizi tanımlamaya odaklanmayı unutmayın.
Gerçekten neyi istediklerini öğrenin.

İhtiyaçlarını belirleyip ona göre içerik ve hizmetler sunarak, tam olarak hedefinizde olan kitleye ulaşmalısınız. Kuru kalabalık bir ziyaretçi topluluğu ile başarılı olamayacağınız bilmelisiniz.


24

Artık SEO için kontrol zamanı


SEO anahtar kelime doldurması değildir. Kitlenize ulaşmak için kullandığınız bir araçtır sadece.

Aynı şey için onlarca anahtar kelime kullanmak, sizi daha iyi bir sıralama için avantajlı konuma getirmez. Aksine ceza almanıza neden olabilir.

Bir süredir blog yazıyorsanız, arama motorlarında içeriğinizin sıralamasını daha iyi hale getirmek için, daha fazla bağlantıya ihtiyacınız olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

SEO yu uzun vadeli bir strateji olarak düşünmelisiniz. Aksini düşünmek, sizi hatalar yapmaya sevk eder.

Sınırsız bütçeniz veya alan adı yetkiniz yoksa, bir gecede büyük arama sonuçları alamazsınız.

SEO konusunda kesinlikle sabırlı olmalı, ve artık bu aşamadaki bir blog yazarı olarak neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.
“Sosyal medya yeni SEO’dur” demiştik.

SEO’dan daha fazla yararlanmak için, hedef kitlenizi blog yazılarınızı Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal medya sitelerinde paylaşmaya ikna etmeniz gerekiyor . Kolay değil.

Tutarlı çabalar ve çok fazla deneme yanılma olmakla birlikte zaman alır.

Ancak, bunu başardığınızda, sosyal paylaşımlarınızın artmasıyla birlikte, daha fazla arama sıralaması elde etmeye başlarsınız.


25

Yazma becerilerini geliştir


Harika blog yazarları, harika makalelere imza atarlar.

Blog yazmak sadece ardı adına kelimeleri dizmek değildir.

Blog yazmak, noktaya virgüle takılmakla da alakalı değildir.

Büyük yazarlar satan içeriği oluştururlar.

Herkesin dikkatini çeken güçlü içerik yazmayı bilirler .

Blog yazarlarının % 90’u, yazarlık becerileri olmadığı için başarısız oluyorlar .
Yine, büyüleyici bir içerik oluşturmak için verimli bir yazar olmalısınız demiyorum.

Tek ihtiyacınız takipçilerinizle, hedef kitlenizle ilgilenmektir.

Büyülü sözler yazmak için yanan bir isteğinizin olması gerekir.

O halde satılan içeriği nasıl oluşturabilirsiniz ?.

Çok basit, sadece sürekli yazın.

Haftanın gününün önemi yok.

Bir dizüstü bilgisayar kullanıp kullanmadığınız önemli değil.
Sadece her gün yaz.

Her gün yazmak demek, her gün içerik yayımlamak değildir. Araştırın, notlar alın, taslaklar oluşturun. İçeriği mükemmel hale getirinceye kadar yazın.

Yazma becerilerini artırabilmenin tek yolu budur .


26

Sosyal medya çabalarını ileri seviyeye taşı


Daha fazla okuyucu bulma, ve web sitenizin satışlarını artırmanın en hızlı yollarından biri, sosyal medyanın gücünü kullanmaktır.

Doğru yapılırsa çevrim içi viral olmanın en hızlı yoludur.

Sadece sosyal medya sayesinde, dünya genelinde bir ne kavuşmuş onlarca insan var. Bu sosyal medyanın gücünü gösteren en net kanıttır.

Hepsinin milyonlarca takipçisi var ve net değeri milyar doların üzerindedir.

Sosyal medya sitelerinin GÜCÜ budur .

Henüz düzgün kullanmıyorsanız, artık sizin için bunun zamanıdır.

Bir anda tüm sosyal medya sitelerine odaklanmak yerine, bir seferde bir kaynak üzerine odaklanın.
Facebook’u deneyin.

Daha fazla dikkat çekmek için tüm stratejileri deneyin. Infographics’i oluşturun,

Facebook reklamlarını deneyin, etkileyici başlıklar oluşturun, etkileyenlerle bağlantı kurun, vs..

Sonra Twitter’a geçin. Google plus, İnstagram ve diğerleri. Adım adım ilerleyin.

Bir yerde varlığınız sağlamlaştırmadan, bir diğeri için vakit harcamayın. Aksi halde hiç birinde başarılı olmazsınız.

Aynı şeyi tekrar et. Yine tekrarla ve yeniden tekrarla.
İleri düzey bir blog yazarı olmak, her ayrıntıyı gözden geçirmek, her açığı kapatmak, ve tüm bu çabalarla birlikte yazmak demektir.


27

Etkinlikler başlatın


Başarıda en üst seviyeye ulaşmak istiyor musunuz?.
O halde kitlenizin sorunlarını çözen konuların etrafında, web seminerleri düzenlemeye çalışın.

Nişinizdeki nüfuz unsurlarıyla bağlantılar kurun.
Onlarla röportaj yapın.

Web seminer kayıtlarınızı izlemek için kullanıcılardan listemize katılmalarını isteyin.

Listelerinizi oluşturup büyütmek için Google+ hangout’ları kullanmayı da düşünebilirsiniz .

Aynı şekilde bloglarla ilgili olayları gerçekleştirmek veya bu etkinliklere katılmak da büyük bir yardımcı olabilir.

Blogunuzu, otoritenizi, güveni, ve tabii kazancı…

Hepsini bir arada büyütmek, geliştirmek için, seminerler inanılmaz faydalıdır.

Ancak bu aşamaya gelmek için, geri kalan her şeyi mükemmel bir biçimde yaptığınızdan emin olun.

Aksi halde bu girişiminiz, sadece bir girişim olarak kalabilir.


28

Artık bir işveren olmayı düşünün


Bu seviyeye gelmiş bir blog yazarı olarak, artık her şeyi otomatik hale getirmeli ve daha profesyonlce düşünmelisiniz.

Her şeyi otomatik hale getirmek demek, blog yazmak için otomatik içerik üreten araçları kullanmak demek değildir. Zaten bunu yaptığınızda, Google muhtemelen sizi çarpacaktır.

Bu, yazılarınızı yazması için, SEO konusuyla ilgilenmesi için, ve satışlarınızla alakadar olması için insanları işe almanız demektir.

Blogunuz para kazanmaya başlarsa , blog yazma ihtiyaçlarınızı otomatikleştirmek için başkalarını işe alma konusunda % 50’ye varan harcama yapabilirsiniz .

Bu şekilde çok zaman kazanabilir ve çevrimiçi olarak daha fazla para kazanmak için bu zamanı kullanabilirsiniz.

Her başarılı pazarlamacının, işletmelerini çevrimiçi hale getirmek için yaptığı şey de budur.

Artık blog yazmak konusunda bir üst merhaleye eriştin demektir. Şimdi kaptanlık yapma zamanı. Blogun artık senin markan, ve bundan sonra birde marka yönetimi konusuna odaklanmayı düşünmelisin.

Burada atlanmaması gereken önemli bir nokta var. Tüm bunlar, artık yazmayı bırak anlamına gelmez. Aksine, blog yazmak senin işin ve yazmaya devam etmelisin. Üstelik bu aşamada yazdıkların çok daha fazla değer bulacaktır.


29

Tekrara düşmeyin


En iyi blogcuların bile yaptığı bir hatadır.
İçerik konusunda tekrara düşmek.

Bu sitenin kendi içinde düştüğü bir tekrar değildir. Herkesin söylediğini söyleme tekrarından bahsediyorum.

Acemi blog yazarlarının neredeyse her gün yaptığı bir hatadır. Bunda bir gariplik yok. Onların çok büyük bir bölümü, bir süre kendilerini kandıracak, ve daha sonra kaybolup gidecekler.

Sadece bunu bilmiyorlar. Ama bilmemeleri, sonlarını değiştirmeyecektir.

Onlara hatalarından bahsetseniz, muhtemelen cin olmadan şeytan çarpmaya kalkışacaklardır.

Nereden mi biliyorum?.

Sitesinden kazandığı en büyük para 100 lira olan biri, “sitenizden para kazanma yöntemleri” diye bir makale yazarsa, ne düşünürsünüz?.
Daha acısını söyleyeyim mi?.

İnternet de, hakkında on binlerce makale yazılmış bir konuyu, neredeyse aynı cümlelerle yayımlamış bir site düşünün.

İşte size bomba.

Makalenin altında yazan bir yorum örneği: Uzun zamandır aradığım bir konu idi. Harika anlatmışsınız, çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkür ederim…”

Adım gibi eminim, yazıyı yayımlayan ile, yorumu yazan aynı kişi :).

Yani burada tekrara düşmeyin dediğim kişiler, kesinlikle onlar değil. Zaten benim gözümde onlar blog yazarı da değiller. Eskiden çocukluğumuzda bilye oynardık biz, şimdi devir değişti, bazı çocuklar blogculuk oynuyor.

Para kazandıran ve başkalarına değer katan karlı bir blog oluşturmak için, çok araştırma yapmanız gerekir.

Sık sık okuyun.

Daha fazlasını yazın.

Farklı olmayı bilin.
Ve hedef kitleniz için yararlı olan problem çözücü içerik oluşturun.

Bunu yapmak için daha fazla bilgi edinmeniz gerekir.
Kitapları oku.
Öğretici videolar izle.

Quora‘nın cevaplarını inceleyin. İnanılmaz faydalı bir araç. Şahsen ben Facebook da zaman geçirmek yerine, quora da zaman geçiriyorum.

En iyi yanı da, yazmak için yeni fikirler bulmak konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz. Binlerce konu var, muhteşem insanlar var. Körü körüne değil, bilerek yazan ve faydalı olmayı beceren kişiler tonla.

Ayrıca quora da sorulara cevaplar vererek, sitenize trafik sağlamanızda mümkün.

En yeni ve eğilimler,haberler hakkında güncellemeler almak için hedeflediğiniz konuları seçerek,  Google Alerts oluşturmayı da ihmal etmemenizi öneririm.  Zira niş dahilinde yeni trendleri bilmezseniz, “WordPress mi yoksa Blogger mı” diye yazmaya devam edersiniz.

Bunu yerine “WordPress sucuklu yumurta eklentisini” de yazmanız mümkün.

Şu soruları cevaplayın:

Başkaları ile aynı sözü söyleyecekseniz neden blog yazmak için çabalıyorsunuz?.

Herkesle aynı şeyi yazarsanız, insanlar neden sizi okusun?.

Söyleyecek yeni bir sözünüz yoksa, farklı bir bakış açısı sunamıyorsanız, blog yazmak size göre olmayabilir mi?.


30

Kalıcı olmaya odaklanın


Gerçekten birkaç ay ya da yıllarca blog yazan, ve sadece satış veya trafik eksikliği yüzünden blog yazmak düşüncesinden vaz geçen çok kişi vardır.

Başarılı olmak için hemen hemen her stratejiyi denemiş olabilirsiniz. Ancak hala istediğiniz başarıya ulaşamamış da olabilirsiniz. “Blog yazmak benim işim değil” deyip kenara çekilmeyi mi düşünüyorsunuz?.

En başa dönün, yukarıda yazanları tek tek kontrol edin. Neleri eksik yada yanlış yapmış olabileceğinize bakın.

Alttaki kontrolleri yapın en başta. Hangisi sizde var, hangileri yok bir bakın.

 • Sitede sürekli niş değiştirmediniz.
 • Papağanlar topluluğu ile aynı şeyleri yazmadınız.
 • İnsanları kandırmadınız, hep dürüst oldunuz.
 • İnsanlara karşı kibar oldunuz, ve onlara elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştınız.
 • Başkalarıyla etkileşim kurmak için çalıştınız ve en azından kısmen de olsa başarılı oldunuz.
 • Yapılan yorumları karşılıksız bırakmadınız.
 • E-Posta listeleri oluşturmak için çalıştınız.
 • Sosyal medyada varlığınızı güçlendirmeye çalıştınız.
 • Etkileyenlerle bağlantılar kurmaya çalıştınız.
 • SEO yu bir maraton olarak gördünüz ve gereklerini yapmaya çalıştınız.
 • Derinlemesine içerikler yazmaya odaklandınız.
 • Her zaman insanlar için yazmayı önceliğiniz olarak gördünüz.

Ama şu anda vaz geçmek üzeresiniz.

Bunu yapmayın, vaz geçmeyin.

Uzun süredir yazıyorsanız, çok büyük hatalar yapmamışsanız, kalıcı olmaya çalışmanız, uzun dönemde size başarı getirecektir.

7 yıllık bir blog sitesini kapatmak üzereyken, son anda biraz daha deneyeceğim deyip, 8. yılında aylık 30.000 dolarla 50.000 dolar arasında para kazanan blog yazarı biliyorum. Bir gezi blogu ile bu başarıyı yakalamış bir yazar hemde.

Örneğin bir pazarlamacı gibi konuşmadan, nasıl ürün satacağını biliyor musun?.

Bilmiyor musun?.

Bak hala eksik yönlerin var demek ki. O halde pes etmeyi değil, kalıcı olmayı düşün ve bir sonraki aşamaya odaklan. Uzun dönemde mükafatını alacağından emin ol.


Çok karlı bir blog oluşturmak bir günde, bir ayda yada bir yılda pek mümkün olmayabilir.

Başarıya ulaşmak istiyorsan, bunun uzun soluklu bir iş olduğunu bilmelisin. Çok kısa sürede yüksek trafik ve çok para kazanmak kolay değil.

Yılda milyonlarca dolar kazanan bloglar, bunu sağlamk için tonla para harcamadılar. Zamana yatırım yaptılar. Sabırla ve adım adım ilerlediler. Şimdi herkesin gıpda ettiği sitelere ve gelire sahipler.

Bir şeyin imkansız olduğunu düşündüğünüzde, zaten artık başarma şansınız kalmamıştır. Önce inanmalısınız, ve inandığınız şey için çalışmalısınız.

Son derece bilgilendirici, çekici ve karlı bir blog oluşturmak zaman alır.

Blogunuz para kazanmaya başladıktan sonra kalitesinden ödün vermeksizin otomatikleştirmenin çeşitli yollarını düşünün.

Blog yazmak, akıllı insan işidir.

Aklınızı kullanın, iradenizi kullanın, sabrınızı kullanın,  ve her zaman bir sonraki aşamaya odaklanın.

Bir yorum bırakın: 4 yorum