Alanınızdaki en iyi blog sitesi olmak için 12 etkili yöntem

Bugün İnternet de hali hazırda kurulmuş olan blogları düşündüğünüzde, onların içinde en iyi blog sitesi olmak imkansız gibi gelebilir.

Blog gerçekten çok zorlu bir alan. Bu alanda üstünlüğünüzü ortaya koyabilmek için, çok fazla mücadele etmeniz ve değişikliklere hızlı bir biçimde adapte olmanız gerekir.

Elbette önce bunu nasıl yapacağınızı bilmelisiniz.

İşin iyi tarafı şu ki, bunu başarabilmek için kullanabileceğiniz taktikler ve stratejiler var.

Nadir bulunan, en iyi blog haline gelmek kolay değil. Başarılı blog yazarları, planlamak, araştırmak ve nelerin işe yarayacağını anlamak için çok zaman harcıyorlar.

Bu yazıda, en iyi blog sitesinin sahibi olmak isteyenler için uygulanabilecek en etkili adımları bulacaksınız.

Alanında en iyi blog sitesi olmak için öneriler

1

Kitlenizi tanımlayın


Yazmaya başlamadan önce, kitlenizi en ince noktasına kadar tanımlamanız gerekir. Kimin için yazacağınızı, ve ne yazmanız gerektiğini bilmeden, başarıdan söz edemezsiniz.

Genel bir kitle için yazmak, çok daha akıllıca bir yol gibi görünebilir. Ancak bunu yaptığınızda, en iyi blog sitesi sizin siteniz olmayacaktır. Hatta kimse için bu olmayacaktır.

Siteniz için bir niş belirlemek, en başta yapmanız gereken şeydir.

Kitlenizi çok dikkatlice incelemeli, ve hangi kesim için yazacağınızı tespit etmelisiniz.

Gençlere mi hitap edeceksiniz, kadınlara mı, Webmasterlara mı, tasarımcılara mı……

Kitlenizi mümkün olduğu kadar daraltmaya çalışmalısınız. Böylece sitenizi ön plana çıkarmanız çok daha kolay olacaktır.

Belirli bir kitleyi seçmek, sitenize yön verecek ve, daha fazla etkileşim kurmanıza yarayacaktır.

2

Konuları daha spesifik bir alanda inceleyin


Konu ne kadar geniş olursa, arama sonuçlarında ilk sıralara yükselmeniz de o kadar zor olacaktır. Konunun geniş olması, çok daha büyük bir rekabetin içine girmeniz anlamına gelir. Rekabet arttıkça, alanınıza hakim olma şansınızda azalacaktır.

Çoğu kişi İnternet de, spesifik bilgiler arıyor.

Örneğin bir blog kurmakla alakalı yazı yazacaksınız. Bunun için anahtar kelimenizi, “Blog nasıl açılır?” olarak belirlerseniz, yanlış yapmış olmazsınız.

Ancak rekabet şansınızı azaltırsınız.

İnternet de binlerce kişi bu konuyu araştırmaktadır. Yani ilgi gören bir konu seçtiniz demektir. Ama aynı zamanda bir çok rakibiniz var demektir. Onların içinden sıyrılmak için daha spesifik bir anahtar kelime seçmelisiniz.

Anahtar kelimenizi, “WordPress blog nasıl açılır?” olarak belirlediğimizi düşünelim.O zaman ilk tercihimize göre rekabet şansımız çok daha yüksek olacaktır.

Çünkü genelden, özele geçmiş oluruz. Yani daha spesifik bir konu başlığı seçmiş oluruz.

En iyi blog sitesine sahip olmak istiyorsanız, genele değil, daha özel bir kitleye hitap etmelisiniz.

Google da daha spesifik aramalar yapan kitleyi hedeflemeniz her zaman sitenizin başarısı için daha iyi olacaktır.

Bir örnek daha vererek açıklayalım.

  • SEO dostu WordPress temaları
  • WordPress temaları

Bu iki örnekten ilkini tercih etmelisiniz. Çünkü daha özel bir kitleye hitap ediyor, ve aramalarda görünme şansı, ikincisine göre daha fazladır.

3

Misafir yazarlara yer verin


Misafir yazarlar, sitenize güvenilirlik ve çeşitlilik kazandırmak konusunda çok etkilidir.

Nişi dahilinde blog yazarlarının makalelerine sitenizde yer vermek, içeriğinize farklı bir bakış açısı getirebilir. Bunu yaparken her önüne gelene yazdırmayın elbette.

Bunun yanında, popüler blog yazarları ile röportajlar yapabilirsiniz.

Düşüncelerine değer verdiğiniz, bilgisine ve karakterine güvendiğiniz yazarlarla röportaj yapmanız ayrı bir değer katacaktır sitenize.

Çok basit bir şey gibi gelebilir size, ancak alanınızdaki en iyi blog sitesi olmak istiyorsanız, mutlaka değerlendirmeniz gereken bir stratejidir.

4

Konuk yazarlık yapın


İnsanları sitenizde yazmaya davet ettikten sonra düşünmeniz gereken bir diğer konu da, başka siteler için makaleler yazmaktır.

Konuk yazarlığın en temel faydası, yazı gönderdiğiniz siteden, sizin sitenize sağlanacak trafik akışıdır. Aslında birbirine bağlanan iki site içinde çok avantajlı bir alış veriştir bu.

Konuk yazarlık yaptığınız siteler için, çok kapsamlı ve gerçekten faydalı makaleler yazmalısınız. Öyle ki, alnındaki en iyi makaleleri oluşturmayı hedeflemelisiniz. Bu sizin kalitenizi ortaya koyacağınız vitrininiz olacaktır.

Alanınızın en iyi blog sitesi olmak istiyorsanız, bir şekilde görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi arttırmak için tüm argümanları kullanmalısınız.

5

Sosyal medyadan yararlanın


Sosyal medyanın kullanımı, trafik kazanmak için çok önemlidir. Bu bir sır değil.

Yazılarınızın sadece sitenizde kalmasına izin vermemelisiniz. Düzenli olarak sosyal medyada paylaşmalısınız. İnsanlar sosyal medyada çok fazla zaman harcıyor.

Onlara içeriğinizi göstermelisiniz. Burada etkili başlıklar kullanmanın önemi çok büyüktür. İnsanların harekete geçmesini, içeriği tıklamalarını sağlamak için etkili başlıklar kullanmalısınız.

Sosyal medyada içerik paylaşmak için en doğru zamanları tercih edin. Bunun için kendiniz bir dizi test yapın.

Günün farklı zamanlarında içeriklerinizi paylaşın. En fazla geri dönüş sağladığınız saat dilimlerini tespit edip, her zaman o zaman dilimlerinde paylaşımlar yapın.

6

Mail aboneleri toplayın


E-posta aboneliklerinin öneminden sıklıkla bahsediyorum.

E-posta abonelikleri neden önemlidir?.

İnsanlar bir şekilde sitenize girebilir, ve sitenizi de çok beğenebilir. Ancak daha sonra sitenizi unutmaları kuvvetle muhtemeldir. Oysa içeriğinizi beğenmiş, faydalı olduğuna kanaat getirmiş insanlar, her zaman sitenizi ziyaret etmek isteyebilir.

Burada devreye, e-posta abonelikleri giriyor.

E-posta bültenlerinize abone olan insanlara, düzenli olarak göndereceğiniz bültenler sayesinde, sitenizi hatırlatmış olursunuz. Böylece geri dönüş sağlamak adına çok önemli bir adım atmış olursunuz.

E-mail aboneleri toplamak çok kolay değildir. Uzun süreli bir uğraştır, ancak belirli bir seviyeye geldiğinizde, trafik için inanılmaz bir kaynaktır.

Alanının en iyi blog sitesi olmak için, kesinlikle olmazsa olmazlar arasındadır mail abonelikleri.

7

Sürekli yüksek kaliteli içerik oluşturun


Sıkıcı ve kalitesiz yazıları kim okumak ister?.

Elbette kimse okumak istemez.

Bu nedenle, kitlenizin dikkatini çekmek ve sitenizi ön plana çıkarmak için, sürekli ve kaliteli içerikler oluşturmalısınız.

İçeriği düzeltmek ve güncellemek için her zaman zaman ayırmalısınız. Manayı değiştirecek düzeyde yazım hataları yapmaktan kaçınmalısınız.

“Düzgün içerik yazmak, nokta virgül atlamamak değildir. İçeriğin anlaşılır olmasını sağlayabilmektir.”

Ancak intihal (Başkalarına ait içeriği kendinin gibi yayımlama/ kopyala yapıştır) meselesine dikkat etmelisiniz. Böyle içerikler oluşturarak, en iyi blog sitesi olmak sadece aptalca bir hayaldir.

8

En iyilerle etkileşim kurun


Alanınızda sizden önce açılmış, alanın önderi konumundaki sitelerin yazarlarıyla etkileşim kurmanın yollarını bulmalısınız.

Bu sizin için çok faydalı olacaktır. Onlara merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin. Muhtemelen size yardımcı olacaklardır.

Bu konuda ben daha ziyade yabancı yazarlarla iletişim kuruyorum. Onlardan inanılmaz değerli şeyler öğrendiğimi belirtmek isterim. Ülkemizde ne yazık ki, bu konuda bir kibir hakim. Oysa bu onlar içinde kazançlı bir yoldur.

Size yardımcı olan birinin içeriğine, yeri geldiğinde seve seve bağlantı verirsiniz sanırım. Buda size yardımcı olan yazarın kazancıdır. Fakat dediğim gibi bizde kibir biraz ağır basmakta.

Yinede önemli yazarlarla iletişim kurmak için çabalamayı ihmal etmeyin.

Hepsiyle etkileşim kurmanız gerekmez. En azından bir kaçına ulaşmanız faydanıza olacaktır.

Onların söylediklerini yabana atmayın. Çünkü unutmayın ki, sizin hedeflediğiniz yere onlar çoktan varmıştır.

9

Kendi alanınızda yetki sahibi olun


İnsanlar kime inanacakları konusunda oldukça seçicidir. İnadırıcılık, yetki gerektirir.
Bu yetkiyi elde etmenin tek yolu, neden bahsettiğinizi iyi bilmektir.

Kendinize şu soruları sorun:

“Nişinizi ne kadar tanıyorsunuz?.”

“Becerilerinizden ne kadar eminsiniz?.”

“Yazdıklarınız ispatlanabilir şeyler mi?.”

Yalnızca söylemeyin, gösterin. İnsanlara en fazla nasıl yardımcı olabiliyorsanız, en son raddeye kadar zorlayın.

Örneğin bir konu hakkında yazarken, yazıp geçmeyin. Örnekler verin, açıklamalar yapın.

Diğer blog yazarlarının yazmadığı, söylemediği farklı stratejiler hakkında bilgiler verin.

Herkesin söylediği şeyleri tekrar ederek değil, diğerlerinden farklı şeyler yazarak otorite olun.

Başkaları ile aynı konularda yazdığınızda, kendi farkınızı ortaya koyun. Örneğin bir konu hakkında 500 kelimelik bir makale yazılmışsa, aynı konuyu sizde yazacaksanız, en az 3000 kelimelik bir makale yazın.

Konunuz da tam manasıyla uzman olmasanız da, sizden daha az bilgili insanlar sayesinde bir miktar yükselme sağlarsınız. Ancak en iyi blog sitesi olmak hala bir hayaldir.

Alanınızda hala yeterince bilgili değil misiniz?. Uygulanabilir bazı öneriler.

  • Gerekirse ders alın.
  • Çok fazla okuyun ve nişinizle alakalı çok araştırma yapın.
  • Öğrendiklerinizi uygulamaya koyun.
  • Arkadaş olun ve başkalarıyla iş birliği yapın.
  • İnsanlarla fikir alışverişinde bulunun. Geri dönüşleri değerlendirin. Yeni fikirler üretmek için her şeyi kullanın.
  • Diğer insanların sorunlarını çözmeleri konusunda yardımcı olun. Bu pratik yapmanız ve kendinizi geliştirmeniz için mükemmel bir yoldur.

Uygulama yapmadan başarıyı unutun. Uygulama kusursuz olmanın tek yoludur.

10

Yaptığınız şeyi sevin


Bunu zaten biliyor musunuz?.
Emin misiniz?.

Bir çok blog yazarı, yapmayı sevdiği şeyi değil, arama motorlarına sevdirmeye çalıştığı şeyi yazıyor. Üstelik bunu da çok ciddiye alıyor.

Amatör bir düşünceyle yapıldığı sürece sıkıntı yok. Ama söz konusu başarı ise, en iyi blog sitesi olmak ise, o zaman büyük sıkıntı var demektir.

Bu konuda kendimden bir örnek vermek istiyorum. Daha önce WordPress hakkında yazdığım bir site açtım. Sadece teknik konularda yazdığım bir siteydi.

Üstelik hem Türkçe, hem İngilizce olarak yazdım.

Yabancı sitelerden, 10.000 den fazla bağlantı aldım. Hatta WordPress için kaynak siteleri listelemiş pek çok sitede benim sitemde yer alıyordu.  Ama bakın ne oldu. Siteyi kapattım.

Çünkü teknik konular, benim yazmayı sevdiğim bir konu değildi. Bir noktada artık yazmak istemedim.

Yabancı sitelerden gelen yüksek bağlantılar, beni moral olarak çok iyi yerlere taşıdı, bunu inkar edemem. Fakat neticede başarısız oldum. Çünkü devam edemedim.

Devam edemememin en büyük nedeni, bana bir başarı duygusu vermemesi oldu.

Çünkü tıkandığımı gördüm, ve sonun yaklaştığını hissettim.

Unutmayın, başarının anahtarı tutkudur. Blog yazmak için de bu geçerlidir.

Tutkulu olduğunuz konularda yazın.

Tutkulu olmadan, sürekli aynı konuda yazmak zordur. Bir süre sonra mutlaka tıkanır ve yazamaz hale gelirsiniz.

“1000 Kelimelik bir makaleyi başarı olarak görüyorsanız, yazdığınız konuda ne kadar tutkulu olduğunuzu gözden geçirin.”

Sevdiğiniz konuları, zahmetsizce yazarsınız. Bu avantajı kullanmak varken, tutkunu olmadığınız şeyleri yazmayın.

Örneğin ben WordPress hakkında teknik konuları yazmayı bıraktım. Çünkü bu benim bayılarak yazdığım bir konu değil. Fakat bu okuduğunuz makale ve benzerleri, uyurken bile yazabileceğim konular.

Burada bir parantez açıp şunu belirtmem gerek:

Bir siteden ciddi para kazanmaya başlarsanız, yazdıklarınız sevmediğiniz konular olsa da, kazanmaya devam ettikçe sevmeye başlarsınız.

11

Bilginizi sürekli arttırın ve tazeleyin


Blog yazmak demek, kitlenize yeni bilgiler sunmak demektir. Bunun için sürekli olarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Ancak yeni bilgiler öğrenmekte yetmez. Bunu hayat geçirmeli ve tecrübe etmelisiniz.

Örneğin makalenin daha kolay okunması için, paragrafların kısa tutulmasını söylüyorsunuz diyelim. Ama kendi yazılarınızda paragraflar 20 -30 cümleden oluşuyor.

Bildiklerinizi hayat geçirmediğiniz de, insanların sizi ciddiye almasını beklemeyin.
Başaka bir örnek vereyim.

Okuyucuyla etkileşim kurmanın önemini bilmeyen blog yazarı yoktur. Ancak yapılan yorumlara bir zahmet cevap vermeyen pek çok blog yazarı var.

Şimdi böyle bir bolg yazarının, bloglamak hakkında yazdıklarının ne kadar değeri olabilir?.

12

Her yerde olun


En iyi blog sitesi olmak için bir başka önemli nokta da her yerde olmaktır.

Peki her yerde olma ne anlama geliyor?.

Basitçe tanımlamak gerekirse, kitlenizle mümkün olduğunca fazla platformda etkileşim kurmakdemektir.

E-posta listeleri, sosyal medya, Youtube gibi aklınıza gelen her türlü platformu kullanmalısınız. Elbette kitlenizle etkileşim kurmak için en ideal platformları tespit etmeniz gerekiyor.

En iyi blog sitesi olmak kolay değil. Kendinizi sadece yazı yazmakla sınırlamamalısınız. Mümkün olduğunca çok platformda görünür olmalısınız.

Burada önemli bir nokta da, planlamadır.

Her şeyi aynı anda yapmanız gerekir, ama başlangıç da bir planlama şart.

Örneğin bir süre yazılar yazıp, daha sonra Youtube için videolar oluşturabilirsiniz. Sosyal medyada yeni kanallar bulup, kitlenize erişmek için kullanabilirsiniz. Her şey yoluna girdiğinde, hepsini bir arada yürütebilirsiniz.


En iyi blog sitesi olmak için, tutkulu, disiplinli ve diğerlerinden akıllı olmalısınız. Benim bu konuda önerilerim bu kadar.

Bir yorum bırakın: 2 yorum