Google SEO Sıralaması için en önemli kriterler – Bildiklerini kenara koy

Muhtemelen SEO hakkında onlarca makale okudunuz. Google SEO sıralaması için en önemli etkenleri bulmaya çalıştınız. Her defasında farklı şeylerle karşılaşmış olma ihtimaliniz çok yüksek.

Neden mi?.

Çünkü SEO, hakkında en fazla efsane uydurulan alanlardan biridir.

Kendi sitesindeki verilere bile bakmayan sözde blog yazarları, insanları yanlış yönlendirme pahasına, bilgiden yosun efsaneler yazıyor. Oysa mükemmel SEO için, en başta en doğru bilgiye sahip olmanız gerekir.

Dünya çapında 600.000 den fazla anahtar kelime ile, büyük bir çalışma yapan ve bunu bir rapor halinde yayımlayan, SemRush raporuna göre, Google SEO sıralaması için efsaneler boşa uğraştır.

SemRush’un ne olduğunu bilmeyenler için, basit bir tanımlama yapalım.

SemRush tüm dünya da, 1.500.000 den fazla pazarlamacının kullandığı,30 dan fazla araç ve rapordan oluşan bir SEO aracıdır.

Google SEO sıralaması için araştırma sonuçları

Google SEO sıralaması raporları
Google seo sıralaması raporu 2

Google SEO sıralaması faktörleri

Google’ın en büyük arama motoru olduğunu düşündüğümüzde, SEO konusunda ne kadar büyük bir etkisi olduğunu da anlayabiliyoruz.

Google tarafından cezalandırılan bir şey yapıp, ben diğer arama motorları için çalışıyorum demek gibi bir şansımız yok. Zira diğer arama motorları da, büyük oranda Google’ın izinden gitmektedir.

İşte inceleme sonucu ortaya çıkan raporun ayrıntıları.

1

Web sitesi ziyaretleri


Web sitesinin ne kadar popüler olduğunu gösteren ana en önemli argümanlardan biri, ziyaret sayılarıdır.

Siteniz için doğrudan trafik, organik arama, ücretli reklamlar, sosyal ağlar, bağlantılar, e-postalar gibi çeşitli araçlarla sağlanır.

Araştırma, organik aramaların, sayfa sıralamaları üzerinde büyük etkinliği olduğunu ortaya koymuştur.

Doğrudan yapılan aramaların, sıralamada en önemli etkiye sahip etkenlerden biri olduğu ortaya çıksa da, bu raporda sıralamada ki ilk 10 site ele alınmıştır.
İlk 10 siteyi takip edenlere bakıldığında, özellikle sosyal medyanın büyük etki sahibi olduğu ortaya çıkmaktadır.

Organik aramalarda en iyi duruma gelmek için çalışmanın yanı sıra, sosyal medyadaki varlığınızı da geliştirmeye odaklanmalısınız.

Siteniz için, güçlü bir marka imajı oluşturmanız demek, bilinirliği arttırmak ve bu sayede doğrudan trafiği çoğalmak demektir.

Google SEO sıralaması için, önceliği anahtar kelimelere vermemiş, sıralamayı yaparken, yüksek trafikli siteleri daha öne koymuştur.

Daha basit  bir anlatım yapmamız gerekirse:

Günlük 500 tekil ziyaretçiye sahip bir site de, “WordPress kurulumu” anahtar kelime olarak seçilmiş ve bir içerik oluşturulmuş diyelim.

Aynı anahtar kelimeyi kullanan başka bir sitenin ise, günlük 20.000 tekil ziyaretçisi var.

Google sıralama yaparken, önceliği ziyaretçi sayısı fazla olan siteye vermiştir.

2

Sitede geçirilen süre - Hemen çıkma oranı - Oturum başına sayfa gösterimi


Yüksek rütbeli sayfaların hemen çıkma oranlarının düşük olduğu aşikardır. Bu kullanıcıların, üst düzey sayfalar için sahip oldukları güvenle alakalı olabilir. Veya diğer alt sayfaların alaka düzeylerinin düşük olduğu anlamına da gelebilir.

Google yetkilileri, kullanıcıların davranışlarının, sayfa yetkisi üzerinde çok etkiye sahip olmadığını, bunu kullanmanın çok karmaşık olabileceğini belirmektedir.

Ancak hemen çıkma oranını yüksek olması, sayfa içeriğinin alaka düzeyinin sorgulanmasına neden olabilir. Kullanıcıların dışında, arama motoru botlarının bunu böyle değerlendirme ihtimali olmadığını söyleyemeyiz.

Zira raporun sonuçları, kullanıcıların SERP’ler de daha üst sıralarda yer alan sitelerde, daha fazla zaman geçirme eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Yani kullanıcılar, SERP’ler de üst sıralarda olan sitelere, diğer alt sıralardakiler den  daha fazla güveniyor. Bu tamamen psikolojik bir eylemde olabilir.

Netice olarak, sitede geçirilen zaman ve site içi eylemler, Google SEO sıralaması için çok önemli bir etkendir.

Bu doğrudan Google tarafından kullanılan bir parametre olmasa da, kullanıcı eğilimleri Google için önemli bir kriterdir.

3

Backlinkler


En fazla hataya düşülen konulardan biri de Backlink konusudur. Hala sistemin eskisi gibi yürüdüğünü düşünenler, bilgisizliklerinin bedelini, boşa uğraşarak ödemektedirler.

Önce backlink ne anlama geliyor onu bilmek gerekiyor. Burada kelime anlamını değil, bu metrik nasıl işliyor onu bilmek gerekir.

Backlink, sitenize bağlantı veren, benzersiz alanların sayısını temsil eder.

Hemen bir örnek verelim.

10 siteden, sizin sitenize verilen 10.000 geri bağlantı olduğunu varsayalım. Burada sizin kazandığınız backlink 10 dur.

Eskiden Google’ bu konuda kolayca aldata bilirdiniz. Ama artık işler öyle yürümüyor. Google katı geri bağlantılar olarak adlandırdığı, tanıtım için binlerce bağlantı kullanan siteleri cezalandırmaktadır.

Sitenizin geri bağlantıları, çok çeşitli ve güvenilir alanlardan olmalıdır.

Google’a göre güçlü geri bağlantılar, SEO optimizasyonu çok önemlidir.

Araştırma sonuçları, hedeflenen önemli anahtar kelimeler de zirvenin, niş dahilinde dev backlink profiline sahip sitelerde olduğunu ortaya koymuştur.

10.000 benzersiz backlink aldığınızda, sitenizin devler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

Özellikle düşük rekabetli anahtar kelimeleri domine etmeniz kaçınılmazdır.

4

İçerik uzunluğu


Makale uzunluğu, kullanıcıların düşüncesi üzerinde önemli bir etkendir. Ancak içeriğin niteliği ve alaka düzeyi de dikkate alındığında, makalenin ne kadar uzun olması gerektiği tartışmalı bir konudur.

İçeriğin kalitesi ve alaka düzeyi, sıralama için önemli bir faktördür. Kalitesiz ve alakasız bir içerik oluşturduğunuzda, dünyanın en uzun makalesi olsa bile, SEO optimizasyonu açısından bir değeri yoktur.

Ancak araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu bir gerçekte var. Daha üst sıralarda olan siteler, ortalama olarak daha uzun içeriklere sahiptir.

Elbette bu bir çelişkiyi ortaya koymamaktadır. Burada uzun içeriklerin daha değerli olduğu aşikardır. Ancak bunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Öncelikle yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz. İçerik uzunluğu, değerli, iyi yazılmış ve iyi optimize edilmiş makaleler için başarı sağlamaya yarar.

Bunun yanında, uzun kuyruk anahtar kelimeler, kısa kelimeler oranla, neredeyse %20 daha fazla başarı sağlamaktadır.

Tam olarak neyi kast ettiğimizi anlamayanlar olabilir. Hemen çok basit bir örnekle açıklayalım. Böylece nasıl makalelerin uzun yazılması gerektiğini de daha iyi anlamış oluruz.

Örneğin anahtar kelimeniz “WordPress” ise, istediğiniz kadar uzun yazın, okuyucularınız o makaleyi sonuna kadar okumayacaktır. Çok geniş kapsamlı bir konu olduğu için, içeriğin alaka düzeyi de yeterli olmayacaktır.

Yapılması gereken şey, konuyu daha hassas, daha spesifik bir düzeye indirgemektir.

Yani anahtar kelimemizi, “WordPress blog sitesi nasıl kurulur?” gibi, çok daha sınırları belli bir biçimde belirlemeliyiz.

Çerçevesi daha belirgin olan bu konu başlığı, hem içeriğin okunması, hemde uzun yazıldığında yüksek alaka düzeyine sahip olması için daha avantajlıdır.

Konunun çerçevesini daraltıp, daha derinlemesine işlediğinizde, yazdığınız uzun makalelerin başarısına şahit olacaksınız.

5

Web sitesi güvenliği


Google daha güvenli bir web fikrini yıllar önce ortaya attı. Ve nihayetinde açık bir biçimde, “İnternet’i kullanıcılar için daha güvenli hale getirin.” uyarısını yaptı.

Yani HTTPS ye geçerek, sitenizin yetkisini arttırın mesajı vermiş oldu.

Popüler anahtar kelimelerin, HTTPS alanları tarafından işgal edilme ihtimali çok yüksektir.

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuç çok açıktır.

Yüksek hacimli anahtar kelimeler için rekabet etmek istiyorsanız, sitenizin HTTPS sürümüne sahip olması son derece önemlidir.

Daha düşük hacimli anahtar kelimeler için HTTPS benimsenme oranı daha düşüktür. Bu alanda öne çıkmak için, HTTPS sürümüne bir an önce sahip olmak avantaj sağlayacaktır.

Google SEO sıralaması için güvenlik en önemli etkenlerden biridir ve kesinlikle dikkate alınmalıdır.


Bu makaledeki bilgiler, SemRush tarafından yapılan, Google SEO sıralaması faktörleri çalışmasından alınmıştır. Ana başlıkların daha net anlaşılması için tarafımdan örneklemeler ve yorumlar yapılmış olsa da, bilgilerin temeli SemRush dur.
Sonuç için genel bir toparlama ve değerlendirme yapmak gerekirse:
 • Siteye yapılan ziyaretlerin sayısı, sayfa sıralamasındaki en önemli etken olarak görünüyor. Dolayısıyla daha fazla trafik kazanmanın önemi ortaya çıkıyor.
 • Sitede geçirilen süre, oturum başına sayfa gösterimi, hemen çıkma oranları gibi davranış sinyalleri, Google tersini söylese de, sıralamada etkiye sahiptir.
 • Değerli Backlinkler sıralama için etkilidir. Ancak Backlink profilinin nasıl olması gerektiğini bilmek gerekir.
 • Google Web sitelerinin güvenliğinin önemli olduğunu belirtiyor. Ancak HTTPS uygulamasının, sıralama faktörü olarak büyük bir etkisinin olmadığını da söylüyor. Yani HTTPS sürümüne sahip olmak, sıralamada büyük değişikliklere neden olmamaktadır. Ancak raporda ortaya çıkan sonuç, diğer faktörlerin büyük etkisi iledir.
 • Raporun ortaya koyduğu önemli bir nokta, Sayfa içi SEO faktörlerinin, önemli sıralama faktörleri arasında yer almadığıdır. Bunu önemli faktörler arasından çıkarmak, sadece kullanıcı deneyimi açısından kullanmak sanırım daha faydalı.

Yüksek öncelikli Google sıralama faktörleri

 • Ziyaretçi sayısı
 • Sitede geçirilen zaman
 • Oturum başına gösterilen sayfa sayısı
 • Hemen çıkma oranı
 • Backlink sayısı
 • Makale uzunluğu
 • HTTPS kullanımı
 • Düşük değere sahip Google sıralama faktörleri

 • İçerikte anahtar kelime kullanımı
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Başlıkta anahtar kelime kullanımı
 • Meta açıklamasında anahtar kelime kullanımı
 • Video sayfaları

 • Ciddi biçimde, düşük bir sıralama kriteri olarak ortaya çıkan şey, Sayfa içi SEO dur.

  İkinci bölümdeki etkenlerin tamamı, sayfa içi SEO ile alakalıdır.

  Burada bir şeyi doğru anlamak gerekir. Sayfa içi SEO gereksiz değildir. En başta kullanıcı deneyimi için şarttır. Kaliteli ve kolay okunabilir içerikler, sitede kalma süresini, sayfa gösterim sayısını, geri dönüşleri arttıracaktır.

  Geri dönüşlerin artması demek, trafiğin de artması demektir.

  Yani olaya tersten bakabiliriz. Sıralamada değeri düşük etkenleri doğru biçimde kullanarak, yüksek değerli etkenlere ulaşabiliriz.

  Yukarıdaki önemli sıralama kriterlerinden hangisine sahipsiniz?.

  Eksik olduğunuzu gördüğünüz şeyleri düzeltme yoluna mı gideceksiniz, yoksa körü körüne yazılmış makalelerin yoluna mı?.

  Bir yorum bırakın: 12 yorum