Blog İçin Harika Niş Nasıl Bulunur?

Bir site kurmaya mı karar verdiniz?. Harika bir niş seçerek başlayın…

İster blog yazarı, ister bir satış ortağı pazarlamacısı, bir SEO uzmanı yada e-ticaret yapan biri olun. Sitenizde neyi yapmak istediğinizin bir önemi yok.

Önemli olan kendi alanınızda yerinizi sağlamlaştırmak dır.

Bir siteden para kazanmak, öyle kendi kendine olan bir şey değildir. Tırmalamak gerekir.

Bu söylediklerim şevkinizi kaçırmasın. Asıl önemli olan şeyi gözden kaçırmayın.

Neyi doğru, neyi yanlış yapıyorum?.

Bu noktada doğru sorgulama ve doğru analiz, önünüzdeki engelleri aşmanızda ki en önemli araçlardır.

Harika bir niş, sizi çok daha başarılı ve kazançlı bir girişimci haline dönüştürecektir.

Peki Harika bir niş nasıl seçilir?.
İşte bu makalede bu sorunun cevabını bulacaksınız. Hemde en ince detayına kadar.


Harika bir niş için önce kendinizi yoklayın

Hedefinize yönelik bir araştırma yapmadan önce, eski moda ama hala işe yarayan bir klasikle işe başlayın.

Beyin fırtınası ile…

Aklınızdakilerin bir listesini yapmak, eski moda bir öntem gibi görünse de, muhteşem fikirler ortaya çıkarmak için, hala çok etkili bir yöntemdir.

Harika bir niş bulmak için önce kendinizi yoklamanız, elbette başlayacağınız noktadır. Peki bunu yaparken neleri göz önünde bulundurmalısınız?.

İşi daha da kolaylaştıralım ve listeleyelim:

 • 1- Önce kendi hayatınıza bakın: Hobleriniz, sorunlarınız, beklentileriniz …. Aklınıza gelebilecek her şeyin büyük bir listesini yapın. Listenizi oluştururken sadece yazın. Sorular sormayın, amacınız mümkün olduğunca çok şeyi ortaya çıkarmak olsun. Elemeyi sona bırakın.
 • 2- Keşfedilecek, eğlenceli olduğunu düşündüğünüz şeylerin listesini yapın: Neyi merak ediyorsun?. Bir konuşmada yada herhangi bir yerde, hakkında çok daha fazlasını bilmek istediğin bir konu geçti mi?. Zihnini iyice yokla…
 • 3- Etrafınızdakilere sorun: Kendi çevrenizdeki insanlara bire bir, yada sosyal medyadan sorular yöneltin. Onlara ucu açık sorular sorun, düşüncelerine yön vermeye çalışmayın. Bırakın kendi düşüncelerini sunsunlar. Neleri satın alıyorlar?, nelere ihtiyaç duyuyorlar, nerelere takılmayı seviyorlar?, nasıl vakit geçiriyorlar? vs vs… Unutmayın ki, basit bir cevap, muhteşem bir niş konusu olabilir.
 • 4- Çevrenize bakın: Bulunduğunuz mahalleye, şehre bakın. İnsanlar neler yapıyor?, nerelere gidiyor?, en çok neyi konuşuyor?….. Etrafınızı iyi gözlemleyin. Mesela insanlar para harcamak nerelere gidiyor?. Onları oraya çeken şey ne?. Harika bir niş bulmak la alakasız olduğunu düşünmeyin sakın. Mükemmeli arıyorsanız, önce hedefinizdeki insanları tanımalısınız.
 • 5- Yeni trendleri düşünün: Son dönemde nelerin çok fazla revaç da olduğunu düşünün. Sonrada bunlardan neyin size para kazandırabileceğini. Örneğin çok fazla kişinin kullanmaya başladığı bir tasarım. Modası geçip sönecek bir şey mi?, yoksa sürekli yükselecek bir trend mi?. En isabetli tespiti yapmaya çalışın.
 • 6- Tutkulu olduğunuz şeyleri düşünün: Tutku bazen insanları körleyebilir ve stratejik düşünme yetilerini kısıtlayabilir. Ama bazende ateşleyici bir unsur olabilir. Tutkulu olduğunuz bir şeyi niş olarak seçecekseniz, bu konuda en üst akıllardan biri olmalısınız. Öyle misiniz?

Harika bir niş bulmak için ilk başta bir beyin fırtınası süreci şarttır. Bu süreç bir gün yada bir hafta sürebilir.

Kesinlikle acele etmeyin. Bazen harika gibi görünen ilk düşünceler, büyük bir yanılgı olabilir.

İçgüdüsel olarak hareket etmekten kaçının. Daha stratejik düşünün.

Bu ilk aşama hayati bir süreçtir. Fakat doğallığı sitenize trafik sağlayan en önemli şey olabilir.


Bir nişi iyi yapan şey nedir?

Niş: çevrim içi çabalarınızı tek bir yerde toplayacak, yoğunlaştıracak bir yöntemdir. Tüm araştırma ve tanıtım çabalarınızı tek bir şemsiye altında toplamaya yarar.

Örneğin bir biblo satmak peşindesiniz. Yani çok spesifik bir hedef kitlesi seçtiniz.

Bunda elbette özgürsünüz. Fakat burada sorulması gereken soru şu: “Senin için yeterince kazançlı olacak mı?.”

Nihai hedefiniz ne olursa olsun, nişinize karar vermeden önce bu konuya kafa yormalısınız. Gereken özeni göstermek için yeterince zaman harcamazsanız, daha sonraki süreç de harcadığınız tüm zamanlar boşa gidebilir.

Basitçe bir nişi iyi yapan şeyler nelerdir?

 • Belirli bir konuda, çok geniş bir alanı kapsamayan bir hedef seçilmelmiştir.
 • Her zaman geçerliliğini korur. Tek bir şarkıyla ünlü olan, sonrada kayıplara karışan çakma ünlülere benzemez.
 • Ana niş için belirlenen anahtar kelime, sağlıklı ve yüksek bir arama hacmine sahip dir.
 • Ziyaretçi değil, takipçiler kazanabilecek potansiyele sahiptir.
 • Kolay ürün varyasyonları için fırsatlar sunmaya müsaittir.
 • Sunulan ürün yada hizmet için yüksek düzeyde talep toplama potansiyeli vardır.
 • Çok alternatifi olan nişler dahilinde ise, kesinlikle farklı bir bakış açısı sunar.
 • Sosyal platformlarda, niş dahilinde en az 10.000 fan bulunan sayfalar bulunmaktadır.

Harika bir niş bulmak için atacağınız her adımda, tüm varyasyonları her zaman göz önünde bulundurun. Hiç bir maddeyi önemsiz olarak görmeyin.

Önemli hatırlatma: İyi bir niş bulmak konusunda yüzlerce tavsiye bulabilirsiniz. Ama gerçek şu ki, kimse bir başkasının deneyimlerini çoğaltamaz.
Bu nedenle başkalarının başarı öykülerine kendinizi kaptırmayın.
Onlar için mükemmel neticeler veren bir niş, sizin için ölümcül bir hata olabilir. Niş seçimi konusunda bu kadar detaylı bir makale yazmamın nedeni de tam olarak bu zaten.

Bir niş dahilinde para kazandıran stratejiler

Ben reklam satışının para kazandıran bir yöntem olduğuna inanmayanlardanım. Bu nedenle tüm para kazanma stratejisinin, ürün yada hizmet satışı üzerine kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Elbete bunun nedeni kendi tecrübelerim ve bu konuda yaptığım araştırmalardır.

Ürün satışından aylık 260.000 dolar geliri olan bir sitenin, Google reklamlarından elde ettiği gelirin 800 dolar olduğunu gördüm. Bunda büyük bir yanılgı olduğunu düşünerek site editörüne ulaştım. Cevabı çok ilginç ve çarpıcı oldu. “Bir ürün satabilecekken reklam satmaya çalışmak, tam olarak eşeklik dir.”

İngilizce’m olmadığı için çeviriyle ancak bu kadar anlayabildim. Fakat asıl anladığım, para kazanmak için reklam satmak boş iş dir.

Bu nedenle boşa uğraştıran değil, para kazandıran stratejilerden bahsedeceğim.

Buradaki örneklerin hepsini bir arada yapmaya çalışırsanız, hiç bir şey kazanamazsınız. Bu örneklerden hangisi sizin için en uygunu ise onu yapmalısınız. Veya kendi bildiğiniz bir başka yolla kazanç sağlayabilirsiniz.


Mükemmel nişi bulma yolları

 • Niş dahilinde anahtar kelime araştırması yapmak, kesinlikle çok büyük bir öneme sahip dir.
 • Amazon gibi sitelerden faydalanarak, insanların en çok neyi aradığı, neyi merak ettiği gibi konuları tespit edebilirsiniz. Buradan size muhteşem bir niş çıkabilir.
 • Sosyal medyada araştırma yapın. İnsanların neyle ilgilendiklerine bakın. Aklınızda bir niş varsa, insanların bu konuya olan ilgilerini ölçümleyin.
 • Blog yada forum sitelerine bakın. Ne kadar ilgi gördüklerini ölçün. Buralarda sorulan soruları dikkatlice inceleyin….
 • Google trendleri yada Google haberlere bakın. İlginç niş fikirleri ortaya çıkabilir.

Fizibilite çalışması
Bir niş belirlemenin en önemli adımlarından biri de fizibilite çalışması dır.

Siteniz artık sizin markanız olacak. Bu marka ile para kazanmanız gerekir. Ama önce bunu gerçekçi bir çizgiye oturtmalısınız.

 • Marjlar ve karlılık: Nişiniz den para kazanmak için seçtiğiniz yöntem ne kadar karlı?. Örneğin reklam satacaksanız, 1000 tıklamaya 50 krş kazanacaksınız. Bunun iyi para kazanabileceğiniz bir yol olduğundan emin misiniz?.
 • Lojistik: Sitenizden bir ürün satmaya karar verdiniz ve niş de o doğrultuda seçildi. Nakliye ve paketleme maliyetlerini hesap ettiniz mi?. Bu maliyetler karlılığınızı ne düzeyde etkiliyor?.
 • Büyüme potansiyeli: Önümüzdeki iki yıl içinde muhtemel büyüme oranı için bir öngörüde bulunabiliyor musunuz?.
 • Başlangıç masrafları: Hedefine ulaşman için başlangıç da sahip olman gereken şeyleri tespit ettin mi?. Bu maliyet sana fazladan bir yük bindiriyor mu?.
 • Zaman: Her şeyin tamam. Siten için her zaman vakit ayırman gerektiğini biliyorsun.  Buna hazır mısın?.

Kitle oluşturmak
Siteniz için bir kitle oluşturmanız olmazsa olmazdır.

İnsanları cezbeden şeyin ne olduğunu bulmanız gerekir. Kitlenize dair hiç bir bilginiz olmadan niş belirlerseniz ne olur?.

İntihar etmiş olursunuz.

Başarılı olma şansınız hiç yoktur.  Benim için burada başarının kriteri kesinlikle kazançtır. Hiç bir kazanç sağlamayan boş ziyaretçi sayıları, sadece züğürt tesellisidir.

Ürün açıklamaları, açılış sayfaları,  özel teklifleri, sosyal medya reklamları – tüm bunlar doğru kitleye ilişkin bilgi ve hedeflemeyle ilgilidir.


Niş dahilinde kitle oluşturmak için bir kaç uyarı:

 1. Bazı niş seçimleri, kazanç için uzun süre yazmanızı gerektirir. Bir kitle oluşturmak için onlara uzman görüşler sunabilmeniz gerekir. Ücretsiz verdiğiniz içerik, kesinlikle çok kaliteli olmalıdır.
 2. Kesinlikle e-posta listeleri oluşturmalısınız. Bunu ilk günden itibaren yapmalısınız. Sahip olacağınız en değerli şey, e-posta aboneleri olacaktır. Abonelerinizle her zaman kontak halinde bulunmalısınız. WordPress kullanıcıları için abone toplamaya yarayan eklentileri kullanmak, iyi bir çözümdür. Unutmayın bu en değerli şeyiniz.
 3. Size ulaşılabilmesi için bir tane sosyal medya hesabı oluşturun.
 4. Okuyucuların taleplerini her zaman elinizden geldiğince karşılamaya çalışmalısınız ve onları asla kandırma malısınız.

Muhteşem bir niş içerik nasıl oluşturulur?

İçerik pazarlamanın en önemli başarı unsurlarından biri de, niş içeriği oluşturmaktaki ustalıktır.

İçerik, SEO açısından çok önemlidir. Çünkü hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayacak, en temel yöntemlerden biridir SEO.

Şayet nişle alakalı içerikleri, sürekli ve başarılı bir biçimde oluşturabiliyorsanız, bu sizi o niş de uzmanlar arasına sokar.Buda sizin para kazanmanız için çok önemli bir etkendir.

Para deyince yüzünüzde bir gülümseme mi oluştu?, yoksa ben mi yanlış gördüm?.

Şaka bir yana, herkes blog sitesinden para kazanmak istiyor. Fakat pek az kişi yeterince para kazanabiliyor. Çünkü kazanmak için nelerin bir arada olması gerektiğini bilenlerin sayısı çok az.
İşte niş dahilinde mükemmel yazılar yazmak,ve bu alanda uzmanlığını ortaya koymak da, para kazanmak için aşılması gereken önemli bir basamak.

Peki bu konuda nerede olduğunuz hakkında bir fikriniz var mı?.

İşte niş içerikli üretim için ipuçları.

 1. Anahtar kelime araştırma ile başlayın. Araştırmanızı en doğru biçimde yapın ve bir liste oluşturun. Hedeflediğiniz nişle alakalı her şeye değinen kelimeler bulduğunuzdan emin olun.
 2. Nişle ilgilenen kişilere sorun, anketler yapın. En popüler içeriklerden pek çoğu, insanların soruları ve anketlere verdiği cevaplardan sonra ortaya çıkmıştır. Sonuç da onlar için yazıyorsunuz, ve en iyi içeriğiniz, onların ne istediğini bildiğinizde ortaya çıkacaktır.
 3. İçeriğinizi hep zamanında yayımlayın. Bir makale yayımlama takviminiz olsun, her aklınıza estiğinde değil, her zaman aynı aralıkla ve düzenli olarak yayımlayın.
 4. Her daim tutarlı olun. İçeriğiniz sayesinde, belli bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. Fakat bunları çok kolayca kaybetmekte mümkün. Hayatta her konuda olduğu gibi, içeriğinizde de tutarlı olmalısınız.
 5. Her zaman kapsamlı içerikler oluşturun. Hem arama motorları, hemde insanlar için kapsamlı mesajlar her zaman daha değerlidir. Derinlemesine rehberler oluşturun. Bu alanda her zaman rakipleriniz olduğunu unutmayın, ve onlardan çok daha iyisini yapın.

 

Siteniz için niş bulmanın ne kadar önemli olduğunu anladınız sanırım. Ama ondan daha önemli olan şey, niş içerikler yazmaktır.

Çok daha popüler, ve para kazanan bir siteye sahip olmak için, kesinlikle önemli niş içerikler yazmalısınız.

Hiç kimsenin hevesini kırmak istemem ama, öyle üç beş makale yazarak para kazanmayı beklemek hayalciliktir.

Sitenizden para kazanmaya doğru giden yol, bilgi, planlama, çok çalışma ve sabır taşlarıyla örülüdür. Buna hazır değilseniz, blog yazmak sizin için bir gelir kaynağı olmayacaktır.

Bir yorum bırakın: 4 yorum