SEO ile site trafiğini arttırma ipuçları (18 etkili öneri)

Bir Web siteniz varsa, mutlaka trafik ihtiyacınız da var demektir. Her web sitesi sahibi, mutlaka daha fazla trafiğe sahip olmayı ister. Site trafiğini arttırma yöntemleri konusunda herkesin farklı çalışması olabilir. Ancak ortak fayda sağlayan yöntemler de yok değil.

Bu makalede, site trafiğini arttırma yönünde uygulanabilecek, 20 etkili yöntemden bahsedeceğim.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor: Artık Google yada farklı bir arama motorunu kandırmak çok zor. Bu nedenle, bize uzun vadede fayda sağlamayacak yöntemleri bir kenara bırakmalıyız.

Site trafiğini arttırma yöntemleri

1

Derinlemesine içerikler oluşturun


Tutarlı bir biçimde ve her zaman en iyi içeriği oluşturmaya çalışın.

Hiçbir şey,iyi yazılmış, özgün ve faydalı bir içerik kadar başarılı olmaz. Bu konuda bir sorun varsa, diğer her şey boşa gitmiş demektir.

Peki bunu nasıl sağlarız. 

Burada o kadar derine inmeyeceğim, ama kısaca bunu nasıl yapacağımıza değinelim.

A) Benzersiz olun

Özgünlük, kimseye benzemeyen bir içeriğe sahip olduğunuz anlamına gelir. İlginç olun, ve her zaman farklı içerikler için araştırma yapın. Kimsenin yazmadığı konuları değil, yazmadığı biçimde yazın.

B) Yararlı olun

Ayrıntılı, açık ve doğru bilgiler vermek için her zaman araştırma yapın.Örnekler vererek açıklamalar yapın. Gereken yerde çeşitli kaynaklar verin. Her zaman okuyucunuzu ön plana koyun. En kolay nasıl anlaşılacaksa, o şekilde yazın.

C) Alakalı olun

Her zaman hedef kitlenizin merak ettiği şeyleri takip edin. Onların isteklerine odaklanın, ve en doğru bilgiyi verin. Nişi iyi irdelemeyi bilin. Google ve diğer arama motorları, bu tür içeriklere her zaman önem verir.

Örneğin SEO konusunda yazıyorsunuz diyelim.

Yapmanız gereken, SEO ile ilgili faydalı konuları bir dizi halinde yazmaktır.

“Sıralamayı arttırma” – “Arama motorlarından hızlı trafik kazanma” – “Site dışı SEO” gibi.

D) Tutarlı olun

Sitenizi güncel tutun. İnsanları bilgilendirecek, güncel konulara her zaman yer verin. Kafanıza estiği zaman değil, belirli bir program dahilinde, sürekli yazın.

2

Kitlenizin dilini konuşun


Hedef kitlenizin nasıl yazdığına, nasıl cümleler kurduğuna bakın. Yeni kelimeler üretmek ve bu yolla akıllı görünmeye çalışmak gibi bir hataya düşmeyin.

Her zaman okuyucunun anlayacağı en kolay kelimeleri seçin. Yine onların en çok kullandıkları kelimeleri kullanın.

Örneğin bir blog sitesi kurmak hakkında yazacaksanız, “Web sitesi nasıl oluşturulur?”biçiminde yazmayın.

Evet Web dediğinizde herkes ne demek istediğini anlayabilir. Ancak onlar arama yaparken, web yerine “blog” kelimesini kullanacaktır muhtemelen. Bu detayları atlamayın.

Hedef kitlenizin dilini anlamanın bazı yolları vardır

 • Rakiplerinizi kontrol edin: Okuyucularıyla nasıl iletişim kurduklarını gözlemleyin. Yorumlar bölümünü kontrol etmeyi unutmayın.
 • Sosyal medyayı kullanın: Etkin gruplara veya topluluklara katılın ve kitlenizin tartışmalarına bakın. Hangi terimlerin kullanıldığını görün.
 • Niş dahilindeki forumları arayın: Forumlarda sohbetlere katılmak veya insanların sohbetlerini okumak, kitlenizin kullandığı terimleri öğrenmenize yardımcı olabilir.

3

En çok arananları atlamayın


Google Analytcs ve Google Webmaster Tools gibi araçları kullanarak, en çok aranan anahtar kelimelerinizi gözden geçirin.

Tamamen ücretsiz olmalarına rağmen, kesinlikle Dünya’nın en iyi SEO araçlarıdır.

 • En fazla gösterilen anahtar kelimeleriniz hangileri?.
 • En çok tıklanan kelimeler hangileri?.
 • Gösterilen ama tıklama oranları düşük olanlar hangileri?.

Anahtar kelimelerinizin performansına göre, kendinize şu soruyu sorun: “İnsanlar ne istiyor?.”

Sitenizin istatistiklerini izlemek, insanların ne istediklerini anlamanıza yarar.

Ayrıca başarılı olmak için nasıl içerikler oluşturmanız gerektiğine dair önemli bir veri bankasıdır.

Sitenizde en fazla trafik alan içerik türleri ve anahtar kelimeler için,çok daha fazla içerik yazmalısınız.

4

İçerikte anahtar kelimeleri akıllıca kullanın


Anahtar kelimelerin, tek bir sayfada düzgün biçimde nasıl kullanılacağını öğrenmek, sıralamada daha üst yerleri kapmak için önemlidir. Site trafiğini arttırma yolunda önem verilmesi gereken bir konudur.

Anahtar kelimeler, sayfanızın en kritik yerlerine yerleştirilmeli.

 • Ana başlık (H1) : Anahtar kelimenizi sayfa başlığınıza mutlaka ekleyin, ve H1 tagını sayfada başka yerde kullanmayın.
 • Alt başlıklar (H2 – H3 – H4) :İçeriğin farklı bölümlerinde alt başlıklar kullanmak, içerik odağının anlaşılması için faydalıdır.Bu nedenle arama motorlarında daha iyi bir sıralama için, bundan faydalanmak gerekir. Ancak bunu yaparken, anlamlı ve açıklayıcı kelimeler seçmeye dikkat etmek gerekir.
 • Vurgulamalar: Paragraf veya cümleler içindeki önemli kelimeleri vurgulamayı (italik,kalın gibi) alışkanlık haline getirin. Bu cümle yada kelimeler, anahtar kelimeniz ise, o zaman daha cesur davranın. Kalın fontları kullanın.
Not: Anahtar kelime yoğunluğu, gereğinden fazla yada biçimsiz olarak kullanıldığında, içeriğin spam olarak algılanmasına neden olabilir.

Bir içerik oluştururken, anahtar kelime yoğunluğuna odaklanmayın. Google yetkililerinin Hangouts cevaplarında, anahtar kelime yoğunluğunun bir sıralama kriteri olmadığını söylediklerini hatırlatalım.

5

Meta başlıklarını ve açıklamalarını optimize edin


Meta açıklamalarının, hiç bir biçimde sıralama kriteri olarak kullanılmadığını en başta söyleyelim. Peki site trafiğini arttırma adına ne işe yarayacaklar.

Meta açıklamalarının asıl amacı, kullanıcıları içeriğin tıklanması için ikna etmektir.

 • Başlık etiketleri. Her içerik için benzersiz ve ilgili başlık yazın. Boşluklar da dahil olmak üzere yaklaşık 65 veya daha az karakter uzunluğu hedefleyin.
 • Açıklama etiketleri 155 karakterden daha uzun tutulsa da, bazen biraz daha işe yarıyor. Çekici ve benzersiz bir açıklama hazırlayarak arama sonuçları üzerinde yüksek tıklama oranlarını kazanın. Kısa ama cazip hale getirin.

Not: Meta açıklamaları sıralama için bir kriter olmasa da, açıklamada doğru anahtar kelimeleri kullanmak gerekir. Aksi halde spam olarak değerlendirilebilir.

6

Açıklayıcı URL kullanın


URL, kısa, basit ve okunaklı olmalı.
Anahtar kelimenizi URL ye ekleyin. URL leri ayırmak için (-) kullanın. Google tarafından önerilen ayırma yöntemidir bu.

 • Çirkin URL: https://www.wpdenizi.com/index.html?id_seokurallari=540sid=ljsdajşa83lp3çömdç
 • Kötü URL: https://www.wpdenizi.com/seokurallari
 • Gereksiz URL: https://wpdenizi.com/html/seo-kurallari
 • Doğru URL: https://wpdenizi.com/seo-kurallari

Burada altını çizmek istediğim bir detay var. URL adresinin sonuna HTML eklemek, hiç bir işe yaramaz. 

7

Görüntüleri SEO için optimize edin


Sitenizde kullandığınız görüntüleri, hız için optimize etmek dışında, arama motorları için de görünür yapmalısınız.

 • Resimler için alt etiketi kullanın: Resimlerin neyle alakalı olduğunu arama motorlarına anlatmaya yardımcı olmak için, resimlere alt etiketi eklemek gerekir.
 • Resimler için açıklayıcı başlık kullanın: 67856473.png gibi anlamsız adlar yerine, okunabilir olanları kullanın. (wordpress.img.png) gibi.

Alt etiketine ve dosya adına anahtar kelimeleri de eklemeyi unutmayın.

Gelecekte bunlara gerek kalmayabilir. Ancak hala kullanımdalar.

Google sadece alt etiketine değil, resimlerin başlıklarına da bakmaktadır. Bunun dışında yazı içinde, resmi çevreleyen kelimeleri de birer sinyal olarak kullanmaktadır.

8

Dahili bağlantıları kullanın


Yazınız içinde bahsi geçen konulara dair içerikleriniz varsa, onlar için bağlantılar oluşturun.

Not: Bir sayfada maksimum 100 bağlantı kullanmalısınız. Daha fazla bağlantı kullanmaktan kaçınmalısınız.

İpucu: Sıralamasını arttırmak istediğiniz içerilerinize bağlantılar vermeye çalışın. Anahtar kelimenizin Google da ne durumda olduğunu görmek için, site:site adı.com [anahtar kelime] şeklinde arama yapabilirsiniz.

9

Daha iyi çapa metinler kullanın


Çapa metinlerin yazı içinde kullanılması, içeriğin daha akıcı ve değerli olmasını sağlar.

Örneğin: Buraya tıklayın yerine, Anchor tex nasıl kullanımı gibi bir bağlantı vermelisiniz.

Ancak dikkatli olun, aynı bağlantıyı aynı metin üzerinde çok fazla kullanmayın. Google spam olarak değerlendirebilir.

10

Düzeltmeler yapın


Yazılarınız için bir düzeltme yapmanız her zaman gerekebilir. Bunun için otomatik inceleme yapan, spellcheck i kullanabilirsiniz. Örneğin ben bu yazı için bir kontrol yaptım.

Çıkan sonuç, yazdıklarınızda her şey yerli yerinde çıktı.

Önemli dil bilimciler tarafından geliştirilen sistemi kullanmanızı öneririm.

Bir başka kullanabileceğiniz araç ise, hemingway app.

Ayrıca WordPress kullanıcıları, yazım editöründe altı kırmızıyla çizili kelimeleri düzeltme işareti olarak algılayabilir.

Yine Yoast SEO kullananlar, Readatability sekmesi altında verilen uyarıları kontrol edebilir.

11

Sitenizi hızlandırın


Sitenizi hızlandırmanız, kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Bunu yapmak için profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. Ancak kendinizin yapabileceği şeylerde yeterli olabilir.

 • Sitenizin hızını kontrol edin. Kullanım Google’ın PageSpeed aracını sitenizin yüklenme hızını kontrol etmek ve onlar da sizi ve sorunları düzeltmek için nasıl ne söyleyebilirim.
 • Güvenilir bir ev sahibi seçin. Sitenizin hızı üzerinde Hosting sağlayıcınızın etkisi büyüktür.Çevrenizde soruşturun ve en güvenilir firma ile çalışmaya gayret edin. 
 • Cache kullanın . Bunu kullanmak, sayfanızın bir kopyasını oluşturacak ve böylece bir sonraki ziyaretiniz için daha hızlı yüklenecektir. WordPress kullanıyorsanız, W3 Toplam Önbellek kullanın
 • CSS veya JS dosyasını küçültün.  Yahoo’nun kompresör manuel dosyaları sıkıştırmak için kullanılabilir, veya WordPress kulanıcıları WP minify gibi eklentileri kullanabilir.
 • HTML kodunu küçültün . HTML Kompresörünü kullanın .
 • Görüntüleri sıkıştırın. WordPress kullanıyorsanız, WP Smushit kullana bilirsiniz. Öneri sebebim popüleritesi dir. . Sen kullanabilirsiniz tinyPNG.com (çevrimiçi) ve ImageOptim (Mac Kullanıcıları) elle görüntüleri optimize etmek.
 • Videolarınızı optimize edin.  Handbrake gibi açık kaynak kodlu ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.
 • Gereksiz WordPress eklentilerini kaldırın . Çok fazla eklenti, WordPress blog’unuzu, özellikle kötü kodlanmış blog’unu yavaşlatabilir. Bu nedenle , gerçekten ihtiyacınız olan eklentileri ve güvenilir eklentileri kullandığınızdan emin olun (ek incelemeler için derecelendirme ve araştırma bölümüne bakın) . Hangi eklentinin sitenizi yavaşlattığını belirlemek için P3 profiler aracını kullanın .
 • Görüntüleri birleştirmek için CSS sprite kullanın.  SpriteMe.org’u kullanabilirsiniz .

Sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Ancak en başta iyi kodlanmış bir temaya sahip olduğunuzdan emin olun. Daha sonra sitenizi hızlandırmak için çalışmaya başlayın.

12

Duyarlı tasarım kullanın


Duyarlı tasarım, kullanıcıların hangi cihazdan girerse girsin, sitenizde kolayca gezinmelerini sağlar.

Google duyarlı tasarımın gerekliliğini dikkat çekiyor.

Çoğu insan İnternet de gezinmek için mobil cihazları kullanıyor. Onlara daha iyi bir deneyim sunmak için kesinlikle duyarlı tasarımlar kullanmalısınız.

13

Tercih edilen URL yi ayarlayın


URL niz www olmadan yada www ile olmalıdır.

Ben www olmadan https://site.com olarak ayarladım. www ile arama yapıldığında da, doğrudan yönlendirilecektir.

Bu konuda yardıma ihtiyaç duyanlar, Google’ın öğretici sayfasına bakabilir.

14

Ölü bağlantıları düzeltin


Çok fazla kırılmış bağlantıya sahip olmak yalnızca arama motoru sayfa sıralamanızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınız da kötü deneyim yaşar.

Düzenli bir kontrol yapın ve SEO’nuzu geliştirmek için sitenizdeki bağlantıları gözden geçirin.
Google Web Yönetici aracını kullanarak, sitenizdeki tarama hatalarını belirleyip, gereken düzeltmeleri yapabilirsiniz.

15

301 Yönlendirmelerini kullanın


Sitenizde yayından kaldırdığınız sayfalar için 301 yönlendirmesi yapın. Sitenizde çok fazla geçersiz sayfa varsa, bu sıralamanızı etkileyebilir. Ayrıca kullanıcılar üzerinde de olumsuz etki oluşturur.

Bunun dışında URL değişikliği yaptığınız yazılarınız içinde 301 yönlendirmesi yapmalısınız.

Bu konuda Google’ın 301 yönlendirmesi hakkındaki yazısına bakabilirsiniz.

WordPress kullanıcıları ise, simple 301 redirects eklentisini kullanabilir.

16

Özel bir 404 sayfası hazırlayın


404 bir hatadır. Sitede bulunmayan bir sayfa olduğunda ortaya çıkar. Yani özetle, Böyle bir URL yok demektir.

Siteniz için bir 404 sayfası eklediğinizde, o URL yine olmaz, Ancak berbat bir hata mesajı da çıkmaz.

17

Kaliteli bağlantılar alın


Site trafiğini arttırma adına yapılabilecek bir diğer şey de, kaliteli backlinkler almaktır.
Arama motorları aldığınız bağlantıların kalitesine göre, sitenizin yetkisini arttırabilir. Ancak İnternette bağlantı peşinde gezmek değil kastımız.
Bağlantı almak için yapabileceğiniz bir çok şey var. İşte bir kaçı.

 • Konuk yazarlık: Siteniz dışındaki diğer sitelere kaliteli yazılar yazabilirsiniz. Yazını yayımlandığı sitenin trafiğine bağlı olarak, sizin sitenize belli bir trafik akışı olacaktır. Ayrıca bu sayede iyi takipçiler de kazanabilirsiniz.
 • Bağlantı almak için etkileyin: Nişinizdeki üst düzey yetkililerle düzenli ilişkiler kurun. Anlamlı bir yorum yazın, bir sohbet başlatın, içeriğini paylaşın veya sosyal ağlardaki yayınlarını beğenin. Belki de, röportaj yapın .. Bu bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. Hepsinden önemlisi, içeriğiniz ilgi görmeyi hak etmelidir. Buna da siz karar vereceksiniz.
 • Sosyal medya ilişkilerini güçlendirin: İnsanlar bana kendi içeriklerini e-postayla göndermeye başladığında bunları satır satır okurum. İçeriğini seversem, kesinlikle bağlantı veririm. Aynı şeyi yapın, kendi alanındaki insanlara kibarca sorun ve içeriğini kontrol etmesini isteyin. Fakat aşırıya kaçmayın. E-postanız spam olarak işaretlenmesin.

Bağlantılar almak konusu, çok kapsamlı bir konu. Burada sadece en fazla kullanılan ve en kolay 3 örneği verdim.

18

Bir site haritası oluşturun


Site haritaları veya teknik olarak XML Site Haritaları olarak adlandırılan bu küçük çerçeveler, sitemize doğru indeksleme ve tarama yapmalarını sağlamak için arama motorları için hazırladığımız dosyalardır.

Arama motorları sürekli iyileştirme aşamasındadır, ancak her zaman mükemmel değildir; Bazı sayfalar düzgün bir şekilde taranmaya bilir.

Site haritası oluşturmak, bu riski azaltır ve daha hızlı indeksleme sağlar.


SEO ile site trafiğini arttırma, yada arama motorlarından daha fazla trafik kazanma konusunda yapılabilecek pek çok şey var. Ancak kimisi karmaşık, kimisi aşırı teknik konular olabiliyor.

Site trafiğini arttırma konusunda burada listelediğim maddeler, herkes tarafından çok kolay bir biçimde uygulanabilecek, ve etkili sonuçlar veren yöntemlerdir.

Mümkün olduğunca basit bir biçimde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

Yüksek trafikli, bol kazançlı siteleriniz olsun.

Bir yorum bırakın: 15 yorum