Anti SEO, yani negatif SEO hemen her sitenin belası olabilir. Anti SEO’ya karşı savunma geliştirmek çok kolay değildir. Bunun nedeni sizin dışınızda gelişmesidir. 

Sürekli yeni siteler açılmakta ve rekabet her geçen gün daha zor hale gelmektedir.Fakat herhangi bir savaşta olduğu gibi, rakiplerinizden bazıları, daha iyi olmaya çalışmak yerine, çabalarınızı baltalamaya çalışacaktır.

Birisi organik arama görünürlüğünü, web sitesi trafiğini ve doğal olarak gelirinizi düşürmeye çalışacaktır. Bunun için yapacağı şey de Anti SEO dur.

Buna karşı nasıl savunulacağını bilmediğiniz sürece sizi oyunun dışına çıkarabilecek bu tehlikeden kurtulamazsınız.

Bu konu benim için önemsiz ve gereksiz konulardan birisi idi. Ta ki başıma gelene kadar. Spam cezası yemenin eşiğinden döndüm. Bunun için fazlaca uğraşmam gerekti ama en azından akıllanmamı sağladı.

Bu yazıda sitenizi Anti SEO’ya karşı savunmanın etkili yollarından bahsedeceğim.

Anti SEO saldırısı nasıl tanımlanır?

Saldırı altında olduğunuzu bilmediğiniz sürece, savunacak bir şeyiniz de olmaz.

Negatif SEO söz konusu olduğunda zaman önemlidir, sitenizin neden trafik ve para kaybetmeye başladığını anlamaya çalışırken itibarınız boğulmaya devam edecektir.

Aşağıdakiler dikkate değer bazı anti SEO taktikleridir:

  • Web sitenize işaret eden yüzlerce spam-ağır link fark ederseniz , insanların spam ile en çok ilişkilendirdiği anahtar kelimeleri kullanarak, rakiplerinizden birinin arkasında olduğunu görebilirsiniz.
  • Web sitenizi her saniyede yüzlerce istekle doldurarak yavaşlatmaya çalışabilirler .
  • Web sitenizdeki içerik kopyalanabilir ve internet üzerinden dağıtılabilir; bu da sizi Google’ın yinelenen içerik cezasına karşı savunmasız bırakacaktır .

Bir SEO saldırısı söz konusu olduğunda olası işaretleri aklınızda tutun:


  • Ani trafik düşüşü – Belli bir sebep olmadan aniden daha az trafik alıyorsanız, saldırı altında olabilirsiniz. Bu nedenle, trafiğinizi günlük olarak takip etmeniz önemlidir.
  • Anahtar kelime sıralaması düşer – Trafiğiniz normalden düşükse, anahtar kelime sıralamanız nedeniyle olabilir. Anahtar kelime sıralamanızı kontrol etmeli ve düşüş varsa nedenlerini bulmaya çalışmalısınız.
  • Manuel ceza bildirimi – Google bazen web sitenizin yönergeler politikasını ihlal ettiğini belirten bir uyarı mesajı gönderir. Bu ceza bir SEO saldırısı tarafından tetiklenebilir.

Anti SEO ya karşı savunma yolları

Tıpkı tıpta olduğu gibi erken teşhis SEO saldırılarını savuşturmak konusunda da önemlidir.


Sitenizi negatif SEO ya karşı savunmak için yapmanız gereken etkili yöntemler yok değil. Ancak bunların manuel olarak sizin tarafınızdan yapılması gereken şeyler olduğunu unutmayın.


Bunlarla uğraşamam deyip kenara çekilme şansınız da var tabi. O zamanda birilerinin sizi gerçekten kenara atmasının önünü açmış olursunuz.

1

Bağlantı denetimleri yapın


Her zaman düzenli bağlantı denetimleri gerçekleştirmelisiniz çünkü bunlar büyümenizi takip etmenin harika bir yoludur. 

Ancak negatif SEO söz konusu olduğunda, çok geç olmadan şüpheli etkinliği fark etmek için muhtemelen en iyi yoldur.

Özellikle hiç alakasız sitelerden verilen geri bağlantılar (Backlinkler) sizi zor duruma sokabilir.

Bir bağlantı spam’inin kurbanı olduğunu düşünüyorsanız, bağlantıları reddetmeli ve Google’ı bu konuda bilgilendirmelisiniz.

2

İçeriğinizi koruyun


Kazıma,çalma, kopyalama yada adına ne derseniz deyin, bir kimsenin içeriğini kaldırmak ve bunu kendi başına sahiplenmek gibi bir süreçtir. 

Günümüz dünyasında içerik pazarlaması son derece önemli olduğundan, Google buna bir son vermeye ve içerik kopyalamayı cezalandırmaya karar vermiştir . Bu ciddi sonuçlara yol açabilir.

Google, web sitenizi, arama motorunda daha düşük bir sıralamayla sonuçlanacak ve böylece trafik ve gelirinizi kaybedecek şekilde devalue edecektir. 

İçeriğinizi Copyscape gibi bir araçla düzenli olarak kontrol edin. 

İçeriğiniz rızanız olmadan kullanılmışsa Google’a bildirdiğinizden emin olun.

3

SERP sıralamanızı kontrol edin


SERP sıralamanızı kontrol etmenizin nedeni birden fazla olabilir, ancak bu amaçla özellikle önemlidir. 

Arama motoru sıralamasında düştüyseniz ve önemli bir şeyi değiştirmediyseniz, muhtemelen bir saldırının sonucudur.

SERP’nizi yönetmek için bir SEO şirketi çalışıyorsanız, muhtemelen bunun için endişelenmenize gerek yok. 

Ancak SEO çalışmasını siz yürütüyorsanız, o zaman bir sıra izleme yazılımı kullanmanız ve ani düşüşler için organik arama görünürlüğünüzü izlemeniz gerekir.

4

Sahte yorumlar


Bazen rakibinizi zayıflatmanın en iyi yolu, yalanların yayılmasının en eski ve en basit yollarını kullanmaktır. 

Olumsuz yorumlar her işletmenin normal bir parçası ve iyi bir geri bildirim alma şansı olsa da, gerçekçi olmayan çok sayıda kötü yorum bir SEO saldırısına işaret edebilir.

Sahte incelemeler, itibarınıza bazı tamir edilemez zararlar verebilir. Bu yüzden oyunun içinde kalmak için bazı şeyleri önceden fark edebilmelisiniz.

Sahte incelemeler Google’ın politikasına aykırı olduğundan, bunları rapor etmeli ve Google Benim İşletmem’den kaldırmalısınız .

5

Site hızını kontrol edin


Site hızı önemli bir sıralama faktörüdür. Siteniz çok yavaş yükleniyorsa sıralama şansınızı önemli oranda yitireceksiniz.

Site hızınızı sıklıkla kontrol etmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Sitenize yönlendirilen yoğun trafik sunucunuz üzerinde önemli bir yük oluşturacaktır ve bu da sitenizi yavaşlatacaktır, hatta çok ileri safhalarda sunucunun çökmesine kadar gidebilir.

Bu tip bir saldırının kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, yükün nereden geldiğini belirlemek için barındırma şirketinizle veya web yöneticinizle bağlantı kurmalısınız.

Bunu kendiniz bulmaya da çalışabilirsiniz, ancak zor bir süreç olacaktır ve sizin hızlı hareket etmeniz gerekir.

6

Güvenliğinizi arttırın


Aslında siber saldırılara karşı bir önlemdir. Siber saldırılar birer SEO saldırısı olmasa da yine de SEO’nuzu olumsuz etkileyecektir.

Google güvenliği ihlal edilmiş siteleri “Bu site saldırıya uğramış olabilir” satırı ile arama listelerine ekler ve bu da trafiğinizi mutlaka olumsuz etkileyecektir.

Negatif SEO bu kadar yaygın olmayabilir, ancak siber saldırılar her geçen yıl artıyor. Yazılımınızın güncel olduğundan emin olun, yazılımınıza tüm güvenlik yamaları uygulayın ve CMS yazılımınız kullanıcılarınızı korumak için güçlü bir şifreleme ile donatılmıştır.

Özellikle e-ticaret sitesi iseniz veya diğer hassas müşteri verilerini depoladığınız da, sitenizi HTTPS’ye taşımalısınız . 

HTTPS şifreleme sadece size daha fazla güvenlik sunar, aynı zamanda bir sıralama sinyalidir ve genel olarak SEO’nuzu geliştirebilir

7

Sosyal medya bilgilerinizi izleyin


Sosyal medyada açılan fake hesapların orijinallerin den daha fazla olabileceğine inanıyorum. Bu hesaplarla aynı zamanda anti SEO çalışmaları da yapılmaktadır.

Siteniz, şirketiniz yada her hangi bir amaca hizmet eden Web varlığınızın sözde temsilciliğini yürüttüğünü iddia eden fake hesaplar itibarınızı yerle bir etmek için çalışabilir.

Bire bir şahit olduğum bir örnek vereyim.

Teknosa markasını kullanan bir şahıs, bu markanın resmi sayfası gibi bir Facebook sayfası açıp, buradan yönlendirdiği müşterileri bire bir Teknosa’nın sitesine benzettiği sitesine yönlendiriyor.

URL kutusuna bakanların uyanması daha kolay ama bunu kontrol etmeyen binlerce kişi var.

Bu sitede sözde Teknosa’ya sipariş verdiğini sananlar dolandırılıyor.

Bu şahıs tarafından dolandırılanların sanki o marka tarafından dolandırılmış gibi feryat ettiklerini gördüm. Okuyanlar işin aslını bilmedikleri için Teknosa ya karşı duydukları güveni yitiriyorlar.

Bu çok detaylı bir konu ama konunun anlaşılması için ana hatlarını açıklamaya çalıştım.

Markanızın adında sahte sosyal medya hesapları oluşturan (çoğunlukla rakipler) ve şirketiniz hakkındaki nefret veya yanlış bilgileri yaymak için bu hesapların kullananları derhal engellemenin bir yolu yoktur. 

Yapmanız gereken en iyi şey, problemi baştan tespit etmek, yani bu tür profilleri spam olarak raporlayarak büyük bir hayran kitlesini biriktirmeden önce rapor etmektir.

8

Herkesle iyi geçinin


Düşmanlarınız size her zaman yüksek faturalar ödetebilir.

Sayfanızın sıralamasını baltalamak için size düşman olanlar Negatif SEO çalışması yapabilir.Sanırım bunu kimse istemez.

Hoşnutsuz müşteriler, öfkeli rakipler – herkese karşı iyi davran ve başkalarına intikam almak için bir sebep vermemek için elinden geleni yap.

9

Robots txt dosyasını kontrol edin


SEO söz konusu olduğunda sitenizin en önemli dosyalarının başında Robots txt dosyası gelir.

Normalde, Google’a hangi sayfaların taranmasınıı ve dizine eklemesini istemediğinizi söylemek için kullanılır. 

Sitenize erişimi olan bir saldırgan, Google’ın önemli sayfaları ve hatta tüm web sitesini görmezden gelmesini söylemek için robot.txt dosyasını kolayca değiştirebilir.

Anti SEO’ya karşı savunma yapmak için sıklıkla bu dosyayı kontrol edip, değişiklik olup olmadığına bakmalısınız.

“Üçüncü tarafların anti SEO gibi etkilerinin arama sonuçlarında bir rol oynamadığından emin olmak için çok çalışıyoruz. 

Bu, her zaman doğru anlayacağımızı garanti edemeyeceğimiz bir şey. 

Yani, böyle bir şey görüyorsanız, bunu bize bildirmeniz den memnuniyet duyarız. ”

​.

John Mueller

(Google Web yöneticisi eğilimleri uzmanı)


Anti SEO’ya karşı savunma yapabilmek için burada bahsettiğimiz basit adımlar etkili olacaktır. Aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şey, SEO saldırılarını erken teşhis etmektir.

Ne kadar erken teşhis ederseniz o kadar çabuk savuşturursunuz. Ayrıca bu işin diğer bir tarafının da Google olduğunu unutmayın. John Mueller’in söylediği, Google’ın bu işi ciddiye aldığını gösteriyor.

Sizin mütevazi sitenizi kimsenin saldırmaya değer bulmayacağını düşünebilirsiniz. Evet bir bakıma haklısınız.

Saldırıya uğrama olasılığınız çok yüksek bir ihtimal değildir. Ancak sonrasında üzgün olmak yerine, öncesinde dikkatli olmak daha iyidir.

Genel olarak, Negatif SEO maliyetli olabilir , çok çaba harcar ve oldukça risklidir. Öte yandan, geri dönüş garantisi bile verilemez ve işe yaraya bilse de, hedefin ne olduğu anlaşıldığında düzeltilmesi oldukça kolaydır.

SEO için hedeflenen en olası web siteleri, rekabet gücü yüksek, yüksek para alanlarındaki sitelerdir – kumar siteleri bunun yaygın bir örneğidir. 

Sakin nişlerde bulunan sitelerin, negatif SEO tarafından vurulma olasılığı çok daha düşüktür. Gerçekte, meydana gelen herhangi bir şeyin, sizin için kasıtlı bir saldırı yerine, bir kaza veya eski bir reklam stratejisinin kalıntısı olma olasılığı daha yüksektir.

Bu olsa da, şikayetçi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Sitenizi ve itibarınızı korumanın en iyi yolu sürekli ihtiyat dır.

Bir yorum bırakın: 0 yorum