Hemen şimdi uygulamanız gereken 9 SEO ipucu

Doğru kullanıldığında Arama Motoru Optimizasyonu, işletmenizin veya sitenizin başarısını artırabilir. Doğru uygulanan SEO , Sosyal Medya Pazarlaması , iş pazarlamacılığı ve site tanıtımı için önemli bir araçtır.

Köklü bir SEO ve içerik stratejisi olmadan bir siteye sahip olmak, muhtemelen çevrim içi, ama insanların bulamadığı bir varlığınız olması anlamına gelecektir.

Söylemeye gerek yok, SEO bir web sitesi ve blog içeriğini korumanın ötesinde bir şey. Hedef kitleniz tarafından bulunma şansını artırmak için optimizasyon teknikleri kullanmakla ilgilidir.

Özellikle, web sitenizin dünyadaki en popüler arama motorunun en üst sıralarında olmasını istersiniz. Örneğin Google’a “İşletme sahipleri için SEO” terimini ararsanız, 12 milyondan fazla sonuç verecektir.

Sonuçların çokluğu, web sitelerini nasıl optimize edeceğini anlamayan işletme sahipleri için gerçekten kötü bir haber olur.

İster büyüyen bir işletmeniz olsun ya da, köklü bir varlığı olan bir işletme olsun.

Veya kişisel bir blog siteniz olsun.

Google, sitenizin varlığını iyileştirmek için mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir arama motorudur.

SEO konusunda milyonlarca yazı okumak, okuduklarınızı hayata geçirmek, doğru ve yanlış bilgileri süzmek için muhtemelen vaktiniz yok.

Fakat sitenizin varlığını iyileştirmek için, mutlaka ve hemen yapmanız gerekenler var.

İleri düzey SEO teknikleri için yeterli olmadığınızı, ama sitenizi de daha üst seviyelere çıkarmak istediğinizi söylüyorsanız, işte hemen yapmanız gerekenler.

Basit ama etkili SEO ipuçları

1

Google Analytics'i yükleyin


Basit SEO tekniklerinde ilk adım, web sitenizde meydana gelen her şeyin izlenmesini sağlamaktır.

Ücretsiz ve çok basit olduğundan , en iyi analitik aracı bugüne kadar Google Analytics’tir .

Bu araçla, site ziyaretçilerinizin nasıl etkileşime girdiğine ilişkin bilgileri takip edebilirsiniz.

Ayrıca, kampanyanızın başarısını ölçmek için anahtar kelimelerinizin performansını izlemenizi sağlayacaktır.

Yine bu araç, her bir anahtar kelimenin web sitenize ne kadar trafik getirdiğini analiz etmenize yardımcı olur.

Planlama ve uygulama dışında, belirli bir kampanyanın YG’sini (yatırım getirisi) hesaplamanıza Google Analytics gibi bir izleme aracı yardımcı olacaktır.

2

Sitenizi Google Search Console'a ekleyin


SEO stratejisinin önemli bir kısmı Google Search Console’un uygulanmasıdır .

Web sitenizin Google’daki görünürlüğü ile ilgili veriler sağlayan başka bir ücretsiz araçtır.

Öncelikle, web sitenizi Google’ın gördüğü şekilde görmenize yardımcı olur.

Gösterimler ve tıklamalar ile sayfa yükleme hızı ve hataları hakkında size bilgi verir.

Bu araç aynı zamanda en popüler anahtar kelimeler, hangi sayfaların siteniz için dizine eklendiği ve hangi bağlantıların sitenize yönlendirildiği ile ilgili bilgi verir.

3

Başlık etiketini en iyileştir


Bir SEO kampanyasında, başlık etiketinin bir web sayfasının en önemli öğesi olduğunu unutmayın; URL’den daha da önemlidir.

Başlık etiketi bir çevrimiçi belgeyi açıklar. Öncelikle arama motoru sonuç sayfalarında, tarayıcılarda ve harici web sitelerinde görünür.

İdeal olarak, başlık etiketiniz marka adını, birincil anahtar kelimeyi ve ikincil anahtar kelimeyi içermelidir.

Başlık etiketlerini 70 karakterin altında tutmayı unutmayın.

4

Harika bir meta açıklaması yazın


Herhangi bir arama motorunda bir Google araması veya arama gerçekleştirdiğinizde, aramanın, başlık sayfasında, sayfanın neyle ilgili olduğunu açıklayan küçük bir pasaj verecektir.

Meta etiketleri, genel olarak, web sayfanızın organik sıralamasını etkilemezse de, kullanıcıları sayfanızda tıklamaya teşvik etmenize yardımcı olur.

İyi bir Meta etiketi, potansiyel müşterileri web sitenizi ziyaret etmeye davet eden bir etikettir.

5

Dahili bağlantılar oluşturun


İç bağlantı, kullanıcıya ve arama motoru örümceklerine yol göstermek için içeriğinizin içine yerleştirilmiş bir köprüdür.

Kullanıcıların alakalı içerikleri bulmasına yardımcı olur ve aynı zamanda

Google’ın anahtar kelimelerinizi açılış sayfalarıyla ilişkilendirmesine izin verir.

6

Harici bağlantılar ekleyin


Giden bağlantılar, sitenizin diğer bazı alan adlarına yönlendiren bağlantılardır.

İlişkili alan adlarına bağlandığınızda, web sitenizin SEO’unda hayati bir rol oynayan web sitenizin güvenini ve kalitesini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda arama motorunun nişini anlamasına yardımcı olur.

Reklamcılık firması Reboot tarafından yürütülen bir araştırma , bir sayfanın giden bağlantıları ile arama sıralaması arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Giden bağlantılar, Google tarafından sitenizin otorite olarak görülmesi için faydalıdır.

Giden bağlantılar oluşturmak için birkaç öneri:

  • Değer katan ve konuyu çok iyi kaplayan sayfalara bağlantı verin.
  • İyi sayfa yetkisine veya alan yetkisine sahip makalelere bağlantı verin.
  • Çok sayıda sosyal medya paylaşımına sahip makalelere bağlantı.
  • Şebekenizdeki ya da nişinizdeki blogculara link vererek, diğer blog yazarlarıyla birlikte bir topluluk oluşturmanın önünü açın.

Siteniz için bir SEO stratejisi uygularken, optimizasyonun fazla olması nedeniyle Google tarafından cezalandırılmamasını sağlayın.

Bunu önlemek için, anahtar kelimeleri gereğinden fazla doldurmayın veya arama sonuçlarını değiştirmeye çalışmayın; çünkü ihlal edildiğinde Google sizi sıralamanın altına yerleştirecektir.

Bu, sitenizdeki içeriğin kaliteli olmasını sağlamanız anlamına gelir. Sonuç da kullanıcıları memnun edemezseniz, hiçbir SEO çalışması başarılı olmayacaktır.

7

Sitenizi hızlandırın


Kimse yavaş bir siteyi sevmez. Web sitenizin yüklenmesi 4 saniyeden uzun sürerse tekrarlanan kullanıcıların yüzde 75’ine kadar kaybedebilirsiniz.

Google, sıralama algoritmasında sayfa hızını kullandığını resmen doğruladı .

Sayfa hızı tahsis edilen tarama süresi nedeniyle siteniz yavaşsa, arama motorlarının muhtemelen daha az sayfa tarayacağından, Sayfa hızı dolaylı olarak SEO’nuzu etkileyebilir.

Bu konuda Google yetkilileri, tarama için bir süre kullanmadıklarını, ne kadar gerekiyorsa o kadar tarama yaptıklarını bildirmişlerdir.

Ancak hız konusunda sıkıntılar yaşadığım dönemde, var olan pek çok sayfamın bulunamadığı yönünde raporlar aldım. Zira sayfa yüklenme sürem çok yüksekti ve Google botları sayfaların tamamen yüklenmesini beklemiyorlardı muhtemelen.

Google, sayfaların 2 saniye içinde veya daha kısa bir sürede yüklenmesini beklediklerini belirtti .

Yavaş sayfalar için en sık rastlanan suçlu, komut dosyası, resim veya CSS dosyaları gibi sıkıştırılmamış içeriğin zenginliğidir.

Yükleme sürenizi daha hızlı bir barındırma hizmetine geçerek, görüntülerinizi sıkıştırabilir ve bir İçerik Dağıtım Hizmeti’ni (CDN) kullanarak hızlandırabilirsiniz .

Web sitenizin yükleme hızını ölçmek ve Google’ın daha hızlı hale getirmek için neyi geliştirebileceğinizi görmek için Google tarafından sağlanan bu ücretsiz aracı kullanabilirsiniz 

8

Sitenizi güvenli hale getirin


Web sitenize fazladan güvenlik ve şifreleme ekleme sitenize güvenilirlik katmanı oluşturur ve ziyaretçilerinizin kişisel bilgilerinin korunmasını sağlar.

Google,  SSL sertifikası kullanan siteleri sıralamada öncelikli hale getirmiştir. Bu nedenle mutlaka bir SSL sertifikası kullanmalısınız.

Bunun dışında sitenizin Hacklenme ihtimaline karşı gereken önlemleri almalısınız.

9

Mobil cihazlar için sitenizi optimize edin


İnsanların yaklaşık yüzde 94’ü şimdi arama yapmak ve web sitelerinde alışveriş yapmak için telefonlarını veya tabletlerini kullanıyor.

Google, mobil olmayan siteler den daha yüksek olan siteleri sıralamaya yöneliyor.

Google daha önce, arama sorgularının yarısından fazlasının  küresel olarak mobil cihazlardan geldiğini söyledi .

Mobil cihazlarla ilgili kolaylık bir zorunluluk haline geldi – sayfanız mobil cihazlar için optimize edilmemişse, mobil arama sonuçlarından tamamen kaldırılacak gibi görünüyor.

Zaten bir mobil sayfanız varsa, 2017’de daha önce hiç olmadığı kadar geliştirmeye odaklanmalısınız. Web sitenizi test etmek için Google Mobil Uygunluk Testi’ni kullanın.

WordPress gibi bir CMS kullanıyor musunuz ve web siteniz mobil cihaz dostu değil mi?

Tek yapmanız gereken mobil uyumlu bir tema bulmak ve yüklemektir.

Popüler bir CMS’de değilseniz, mobil cihazlar için web siteniz için farklı bir sürüm oluşturmanız gerekebilir; bu kolay değildir. Bu yüzden sizin için bunu yapmak için bir uzman kiralamanızı öneriyorum .


SEO hakkında hiç bir bilginiz olmasa bile, burada yer alan 9 maddenin uygulanması son derece kolaydır.

Bunun yanında siteniz için ileride uygulayacağınız, üst düzey SEO teknikleri için de önemli bir alt yapı olacaktır.

Bir yorum bırakın: 10 yorum