WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress AMP sadece bir kaç saniyelik bir işlemdir. Ama önce AMP bizim için gereklimi sorusunu soralım kendimize.
İşin aslı bu yazıyı tamamen sildim ve yeniden yazdım. Yorumların 10 tanesi eski yazı için yapılmıştır.
Eski makaleyi silmemin nedeni, WordPress AMP kurulumu ve sonrasında özelleştirmeler yapmak için fazlaca detay içermesi oldu. Zira ya çok iyi kodlama bilmek, yada premium araçlarla kaliteli özelleştirmeler yapmanın daha mantıklı olduğuna kanaat getirdim.
WordPress AMP kurulumu konusunda bilmemiz gereken şeyler aşağıda sıralanmıştır. Daha fazlası sizin isteğinize kalmış. İster hızlandırılmış mobil sayfaların sevimsiz görünümüne teslim olun, isterseniz AMP nin daha fazla gelişim göstermesini bekleyin.


AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil tarayıcılarda içeriği daha hızlı hale getirmek için Google tarafından desteklenen bir projedir.
AMP düzenli HTML ile oluşturulan web sayfalarından çok daha hızlı yüklenen (statik içerik için) web sayfalarının oluşturulmasına yardımcı olur.


AMP’den bahsederken, aşağıdaki noktaları hatırlamak önemlidir .

  • AMP, mobil tarayıcılar için tasarlanmıştır. Yani, web sayfalarını, yalnızca mobil tarayıcılarda daha hızlı yüklenebilecek şekilde yeniden yapılandırmaya yöneliktir. Kısacası, masaüstü tarayıcılarıyla hiçbir ilgisi yoktur.
  • İkincisi, yalnızca haber makaleleri veya blog gönderileri gibi bazı web sayfaları için tasarlanmıştır. Örneğin, web sitesi WordPress üzerine kuruluysa, yalnızca blog gönderileri AMP için optimize edilebilir.

AMP Uyumlu bir sayfanın avantajları nelerdir?

Popüler bir blogunuz varsa ve ziyaretçileriniz sadece içeriği okumak için geliyorsa, web sayfalarınızı daha hızlı yükleyip okuyucularınıza daha hızlı içerik sunarak AMP’den yararlanabilirler.
Buna göre, içeriği oldukça düzenli olarak oluşturan bloglar daha sonra AMP’yi benimsemelidir.
Ayrıca, Google, AMP uyumlu web sayfalarının Google Arama’da daha üst sıraya yerleşme eğiliminde.(Bu sadece bir söylenti de olabilir. )
Aslında bir çok site, AMP kullanmaya başladıktan sonra trafiğinde ciddi bir artış olduğunu söylemekte.
Bu söylentiye şahsen inanmıyorum ben. Trafik arttırmak için AMP yetiyorsa, geri kalan onca şeyle neden boşuna uğraşıyoruz ki?.


WORDPRESS AMP KURULUMU


Artık AMP web sayfalarının ne olduğunu öğrendik, blog sayfalarımızı AMP uyumlu hale getirmeyi öğrenelim.
1.Adım: WordPress tarafından geliştirilen AMP eklentisi ni sitenize yükleyin.
2.Adım: Eklentiyi yükledikten sonra aktif hale getirin.


İşte WordPress AMP kurulumu bu kadar.


Hizmet kapsamı ve koşullarının WPDENİZİ ile alakası yoktur. Profesyonel destek isteyenler için tavsiyedir.
WordPress Amp kurulumuyla ilgili teknik destek almak isterseniz aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Classipress ilan teması dahil tüm Amp kurulumu konusunda profesyonel destek sağlamaktayız.
Bize Ulaşın;
İletişim Maili: savas@port.com.tr
İletişim Skype: info@seslichat.com
SAVAŞ ALVER’e lösev’e yaptığı bağış için teşekkürler.


Bilinmesi gereken bir kaç detay:

  • AMP web sayfası, sayfayı hafif yapmak için kenar çubuğunun normal web sayfasını, varsa reklamları ve diğer şeyleri kaldırır.
  • Web sitenizin veya blogunuzun başka bir bölümüne bağlı başka herhangi bir bölüm AMP web sayfasına tıkladığınızda, normal bir web sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • AMP WordPress eklentisi, metniniz için standart yazı tiplerini ve başlık için arka plan rengini zorlar. Kısacası, web sayfanız standart mobil sürümünden biraz farklı görünecektir. (Aslında biraz demek çok insaflı bir yaklaşım oldu. Berbat bir görünüm olacaktır.)
  • Google AdSense veya başka bağlı kuruluş banner’larını kullanıyorsanız, bunlar AMP sayfalarından kaldırılacaktır.

WordPress AMP sürümünüz üzerinde ufak değişiklikler yapmak için Yoast SEO AMP eklentisini kullanabilirsiniz.


WordPress AMP kurulumu yaptıktan sonra, mobil sayfalarınızdan Google AdSense reklamlarınız kaldırılacaktır. AMP uyumlu AdSense reklamları eklemek için Google’ın bu konudaki öğreticisine bakabilirsiniz.


WordPress AMP kurulumu yaptıktan sonra işlerin yolunda gidip gitmediğini test etmek için Google AMP test sayfasını kullanabilirsiniz.


Arama sonuçlarında sitem AMP olarak ne zaman görünür?
Google için tam bir tarih olmamakla birlikte, sitenizin AMP uyumlu olduğunu arama sonuçlarında görmeniz yaklaşık 9 gün sürer.


WordPress AMP kurulumu konusunda iyi düşünmenizi öneririm. Çünkü yüz binlerce trafik alan önemli siteleri sürekli kontrol ediyorum ve hiç AMP kullanan görmedim.
Ayrıca siteniz için paralar harcayıp, kaliteli temalar satın aldıktan sonra, berbat görünmesi için AMP kurmak ne kadar mantıklı?.


ÖNEMLİ HATIRLATMA
Siteniz için AMP kurulumu yaptıktan sonra, üzerinden bir yada iki ay gibi süre geçtikten sonra pişman olup kaldırdığınızda, pek çok sayfanız için 404 hatası alırsınız. Çözümü elbette var, ancak çok basit değil ve sizi bu işten soğutabilir.


WordPress AMP kurulumu hakkında benden bu kadar. Bu konuda önemli bir gelişmeye rastlarsam, makaleyi yeniden düzenlerim. Ama yakın gelecekte hızlandırılmış mobil sayfalar sadece gereksiz bir dayatma olarak kalacak diye düşünüyorum.
Daha uzak gelecek ne gösterir bilinmez.

Bir yorum bırakın: 19 yorum