WordPress Yoast SEO eklentisi en çok kullanılan SEO eklentisi dir. Doğal olarak ideal Yoast SEO ayarları konusunda insanlar ikilemde kalabiliyorlar.

Son güncellemelerden sonra WordPress Yoast SEO ayarları daha  basit hale gelmiş olsa da yine de bazı kullanıcılar için karmaşık sayılabilir.

Muhtemelen en sık güncellediğimiz yazı budur. Çünkü bazen sinir bozucu bir hal alan bu eklentinin gün aşırı güncellenmesi bizi bu ayarlar konusunu da sürekli güncellemeye itiyor.

Bu yazıda WordPress Yoast SEO eklentisinin ideal ayarlarının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ayarlar sizin için hala karmaşık geliyorsa sadece görseller deki ayarları olduğu gibi seçmeniz de işinizi görecektir.

Yine de hangi ayarın neye yaradığını bilmeniz faydanıza olacaktır.

WordPress Yoast SEO ayarları

Yoast SEO eklentisini sitemize yükleyip aktif hale getirdikten sonra, yönetim panelimizin sol tarafındaki menüde yerini aldığını görürüz.


SEO başlığı altında 6 sekme bulunmaktadır. En son sekme Premium seçeneğidir. Yani bir nevi reklamdır diyebiliriz. Eklentinin ücretli sürümünü seçmek için oluşturulmuştur.

WordPress yoast seo ayarları 1

Şimdi diğer 5 temel ayar seçeneğini kısaca özetleyelim ve sonra da detaylarına gidelim.

  • Genel: Yoast eklentisinin temel özelliklerini, bildirimleri ve Web yönetici araçları için doğrulama alanlarını içerir.
  • Search Appearance: Siteniz için arama görünümü konusunda çeşitli ayarları yapabilmenize yarar. Arşiv sayfaları, diğer içerikler, görseller vs gibi tüm içerik için arama sonuçlarında nasıl görünmesini istediğimize buradan karar verebiliriz.
  • Arama konsolu: Google doğrulama kodu ekleyerek sitemizin aramalardaki performansını izlemeye yarar.
  • Sosyal: Open Graph Meta verileri için sitemizle ilişkili sosyal hesapları ekleyeceğimiz bir alandır. 
  • Araçlar: Mevcut ayarlarımızı dışa aktarma yada içe aktarma, robots txt, htaccess dosyalarını veya içerikleri toplu halde düzenlemek için kolay kullanım araçları içerir.
  • Premium: Bu aracı yukarıda açıkladık.

Yoast SEO eklentisinin temel ayar bölümlerini neleri içerdiğini anladık sanırım. Şimdi biraz daha içeri girelim ve detaylara bakalım.

WordPress Yoast SEO genel ayarları

Yoast SEO genel ayarlar bölümü 3 kısımdan oluşmakta. İlk bölüm bildirim bölümüdür, ikinci bölüm için varsayılan ayarlara dokunmasanız da mevcut ayarlar idealdir.

3. Bölüm ise arama motorları doğrulama alanıdır.

Yoast SEO genel ayarları: Dashboard

Yoast seo ayarları genel 1

Genel ayarlar sekmesi içinde 3 bölüm vardır. Bunlardan ilki Dashboard seçeneği. Bu alanda Yoast tarafından yapılan bildimleri görebilirsiniz.

Sitemizin SEO sorunları tespit edilirse bu alanda görünecektir. Ancak ücretsiz sürümde sadece sitemizin arama motorları tarafından indekslenmesini engellemişsek bu konuda bildirim gösterilir.

Yoast SEO genel ayarları: Features

yoast seo ayarları -3

Genel ayarlar sekmesindeki ikinci bölüm özellikler bölümü. Bu bölümde bir çok seçenek var. Bunları tek tek ele alalım.

Yoast seo analiz

SEO analizi

SEO Analiz seçeneğini On yani açık olarak seçiyoruz. Bu seçenek içerik oluştururken yazıların altında anlık optimizasyon önerileri sunması için eklentiye izin vermemize yarıyor.

Yoast seo analiz seçeneği

Örnek görselde olduğu gibi yazım sırasında anlık SEO analizleri yapabilmesi için eklentiye izin vermenizi öneririm.

Bu özellik kapalı olursa da bir şey kaybetmezsiniz. Ancak içeriğinizin SEO açısından genel durumu hakkında anlık olarak yaklaşık bir bilgiye sahip olmak için faydalıdır.


Yoast seo okunabilirlik analizi

Okunabililik analizi

Okunabilirlik analizi seçeneğini de açık olarak seçmenizi öneririm. Benim açımdan SEO analizinden çok daha değerli bir özelliktir. 

İçeriğin kullanıcılar tarafından daha kolay okunabilmesi için içeriğin ne derece yeterli olduğu konusunda değerli ipuçları sunar.

Bu özelliği açık olarak seçtiğimizde yine içerik oluştururken içeriğin altında bu seçenek görünür.

Yoast seo eklentisi okunabilirlik analizi

Örnek görselde ki gibi bir rapor sunar. Burada alt başlıkların eksikliği, paragrafların çok uzun olması gibi uyarılarda bulunur.


Yoast seo eklentisi köşe taşı içeriği

Köşe taşı içeriği

Köşe taşı içeriği özelliği sitenizde mutlaka etkin olması gereken bir özellik.

Bu özellik sitenizde diğer içeriklere oranla daha değerli gördüğünüz ve daha fazla ön plana çıkarmak istediğiniz içerikleri daha iyi optimize etmeniz için öneriler sunmaya yarar.

Örneğin normal bir yazıda tek bir alt başlık eklediğinizde SEO analizinde bunun yeterli olduğunu gösterirken, köşe taşı içerik olarak işaretlenen bir yazıda en az bir alt başlık daha eklemenizi önerecektir.

Yoast SEO köşe taşı içeriği etkinleştirme

Bu özellik ayarlarda açık olduğunda içerik oluştururken sayfanın altından köşe taşı içerik olarak seçmek istediğimiz yazılar için aktif hale getirebiliriz.

Sitenizde mutlaka bu özellikte en az 10-15 makale bulundurmanız son derece değerlidir. Bir içerik için bu özelliği aktif ettiğinizde o makaleyi daha fazla optimize etmeniz gerekir.

Bir örnek daha vermek gerekirse, normalde 300 kelimelik bir makale SEO analizinde yeşil ışıkla işaretlenecek iken, köşe taşı içeriği olarak işaretlendiğinde sizden makaleyi geliştirmenizi isteyecektir.


Yoast seo eklentisi metin bağlantı sayacı özelliği

Metin bağlantı sayacı

SEO açısından içeriğimiz de dahili ve harici bağlantıların olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. 

Bu özelliği aktif hale getirdiğimizde eklenti içeriğimiz de ki bağlantıları denetleyecek ve bize yeterli olup olmadığı konusunda önerilerde bulunacaktır.


Yoast seo site haritası oluşturma

Site haritası

Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız, ayrıca bir site haritası eklentisi kullanmanıza gerek yoktur.

XML Sitemap seçeneğini açık olarak işaretlediğimizde eklenti bizim için bir site haritası oluşturmaktadır.

Yoast seo site haritasını bulma

Site haritası özelliği açık konumdayken XML Sitemaps yazısının hemen önünde bulunan soru işaretine tıkladığımızda açılan bölümdeki, See the XML Sitemap linkine tıkladığımızda site haritamızı görebiliriz.


Yoast seo eklentisi indeks kontrol

İndeks kontrolü

Sitenizin arama motorları tarafından indekslene bilir olup olmadığının haftalık olarak kontrol edilmesine yarar. Açık konumda olması faydalıdır. Bazen hatayla bile olsa WordPress panelimiz den indekslemeyi engelleye biliriz.  Bunun dışında kötü niyetli bir yöneticimiz bunu yapmış olabilir.

Hatta panelimize bir şekilde girmiş olan birisi bu kötülüğü bize yapabilir.


Yoast seo admin bar menüsü

Admin bar menü

Bu özelliği etkin olarak işaretlediğimizde, sitemizin ön yünde iken üst kısımda Yoast SEO eklentisinin kısa yol seçenekleri görülür.

Bunu açı yada kapalı tutmanın SEO üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Kişisel olarak kapalı tutmayı tercih ediyorum. Siz açık yada kapalı seçeneğini seçebilirsiniz.


Yoast seo güvenlik seçeneği

Güvenlik

Birden fazla yazara sahip siteler için kesinlikle açık olarak seçilmesi gereken önemli bir özelliktir.

Bu seçenek kapalı olduğunda, sitedeki tüm kullanıcıların, (yönetim paneline girme yetkisi olanlar) Yoast SEO ayarlarını değiştirmesine olanak tanımak anlamına gelir. 

Kötü niyetli bir yazar veya editör tüm seo ayarlarınızı değiştirebilir, kanonik URL ler ekleyebilir velhasıl sitenizi sabote edebilir.

Özellikle çok fazla içerik olan bir sitede bunu anlamak oldukça zordur. Bu nedenle bu seçeneği her zaman açık olarak işaretlemek faydalıdır.

Yoast SEO genel ayarları: Web yönetici araçları

Yoast seo web yönetici araçları

Genel ayarlarda son seçenek de Web yönetici araçları seçeneğidir.

Burada Baidu,Bing, Googe ve Yandex doğrulama kodlarını eklemek için alanlar mevcuttur.

Baidu seçeneğini bir kenara koyarsak, diğer 3 seçenek için doğrulama kodlarını eklemeniz faydalıdır.

Yoast SEO arama görünümü ayarları

Arama görünümü ayarları sitemizin arama sonuçları sayfalarında nasıl görünmesini istediğimizi belirleyeceğimiz bölümdür.


Bu bölüm 7 kısımdan oluşur.


Bunlarda 2 tanesini yok sayabiliriz. Yok sayacağımız bölümler RSS ve Media bölümleridir.

Yoast SEO görünürlük ayarları: Genel

Yoast SEO görünürlük ayarları genel sekmesi

Bu bölüm başlık için ayraç seçme, ana sayfa açıklaması ekleme ve sitemizin firma yada kişi bilgilerini girmeye yarar.

Örnek görselde görüldüğü üzere ana sayfa için bir açıklama kısmı görünmemekte. Bunun nedeni ana sayfa olarak varsayılan sayfa dışında bir sayfanın seçilmiş olmasıdır.

Bu durumda seçtiğiniz sayfanın açıklaması bu bölümün yerine geçer.

Yoast SEO görünürlük ayarları: İçerik türleri

Yoast seo içerik görünüm ayarları
Yoast seo ayarları sayfalar

Bu bölüm yazıların ve sayfaların arama görünümlerini belirlemeye yarar.

Yazılar ve sayfalar için arama sonuçlarında görünsün veya görünmesin biçimindeki ilk seçenek kesinlikle açık olarak işaretlenmelidir.

Bunu kapalı olarak işaretlediğimizde içeriğimiz yada sayfamız arama sonuçlarında görünmeyecektir.

İkinci olarak arama sonuçları sayfasında tarih görünsün yada görünmesin seçeneği var.

Çok sık içerik güncelleyen siteler için bu seçeneği açık olarak işaretlemek mantıklı olabilir. Fakat ben blog siteleri için bu seçeneği kapalı olarak seçmekten yanayım.

Örneğin bir yemek tarifleri siteniz varsa, bugün yazdığınız çorba tarifi yarın değişmeyeceğine göre, arama sonuçlarında bu içerik tazedir diye bir izlenin oluşturma çabasının bir anlamı yoktur.

Yoast SEO meta kutusunu göster seçeneği ise açık olmalıdır. Bu seçeneği kapatırsanız yukarıda da bahsettiğimiz anlık optimizasyon seçenekleri vs görünmeyecektir.

SEO başlığı için ise yazılarda sadece başlık değişkenini seçmeniz daha doğrudur. Buraya ekleyeceğiniz fazladan her seçenek daha kısa başlıklar yazmanız anlamına gelir.

Çünkü uzun başlıklar eklediğinizde arama sonuçları sayfasında bir kısmı görünmeyecektir. 

Bu bölümde yazılar için başlık seçeneğini görseldeki gibi seçmelisiniz.

Sayfalar içinde görseldeki gibi seçim yapmanızı öneririm. 

Hem yazılar, hemde sayfalar için meta açıklaması kısımlarını ise boş bırakın.

Yoast eklentisinin lüzumsuz ve manasız özelliklerinde biridir. Zaten yazı ve içerik sayfasında her yazı ve sayfa için benzersiz açıklamalar oluşturabilirsiniz.

Bu bölüme bir meta açıklaması girerseniz, bu açıklama tüm sayfalar ve yazılar için geçerli olur ve yinelenen meta açıklamaları size spam cezası olarak geri döner.

Yoast SEO görünürlük ayarları: Medya

Bu alandaki ayarları yok sayacağımızı söylemiştik. 

Yoast SEO eklentisi için bir yama niteliğindeki Yoast seo search index purge eklentisini sitenize kurmalısınız. Bu eklenti medya dosyalarınızın arama sonuçları için ek URL ler oluşturmasının önüne geçer. Bu sayede Google ince içerik nedeniyle sitenizi incelemeye almaz. 

Medya dosyalarının oluşturduğu ek URL leri Google'dan temizlemek için çalışır ve bu yöntem Google tarafından olumlu karşılanmış ve kabul görmüştür.

Daha net bir açıklama yapmak gerekirse, kullanıcılar bir içerik aradıklarında tıkladıkları bağlantıda saçma sapan bir görselin olduğu sayfaya değil de, görselin ilişkili olduğu içeriğe giderler.

Yoast SEO görünürlük ayarları: Kategoriler

Bu bölüm, kategoriler,etiketler ve biçim tabanlı arşivler için görünüm seçeneklerini düzenlemeye yarar.

Kategori ve etiketlerin arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız açık konuma getirin. Şayet sadece doğrudan içeriklerin görünmesini istiyorsanız kapalı olarak seçmelisiniz.

SEO açısından bakıldığında kategori ve etiketlerin arama sonuçlarında gösterilmesinin çok küçük bir faydasının olduğunu savunan bir çok SEO uzmanı var.

Bunun karşısında faydası az bile olsa, doğru biçimde optimize edilerek kullanılması gerektiğini savunanlarda var.

Yoast seo ayarları kategoriler
Yoast seo ayarları etiketler

Benim kişisel düşüncem ise hem kategorileri, hemde etiketleri arama sonuçları sayfasında göstermeniz yönündedir.

Görseller deki biçimde ayarlamanızı öneririm.

Yoast SEO görünürlük ayarları: Arşivler

Yoast seo ayarları arşivler

Arşiv ayarları bölümünde ise, tek yazarlı bir siteniz varsa yazar arşivleri seçeneğini kapatmalısınız. 

Tarih arşivleri de yine kapalı olması daha doğrudur.

Yoast SEO görünürlük ayarları: Yol haritası

Yoast seo ayarları yol haritası

Sayfaların yada makalelerin üzerinde kullanıcıya nerede olduğunu göstermeye yarayan bir yol haritası göstermek istiyorsanız bu seçeneği açık konuma getirin.

SEO açısından da faydalıdır ve kullanmanızı öneririm. Kullanıcı deneyimini geliştiren her şeyi kullanmaya gayret etmelisiniz.

Diğer seçenek olan RS seçeneğini ise yok sayabiliriz. Olduğu gibi bırakın hiç bir işe yaradığı yok. RSS işi tarih oldu.

Yoast SEO arama konsolu ayarları

Siteniz için bir Google doğrulama kodu ekleyerek arama sonuçlarında ulaşılamayan, bulunamayan sayfaları görebilmenize yarayan harika bir özellik.


Masaüstü yada akıllı cihazlardan ulaşılamayan içerikleri bu alanda görebilir ve iyileştirmek için gereken adımları atabilirsiniz.

Yoast seo ayarları arama konsolu seçeneği

Görselde de görebileceğiniz gibi bulunamayan sayfalarımızı bize rapor halinde sunmaktadır.

Bu bölümü pas geçmeden kesinlikle bir doğrulama yaparak kullanmaya başlamalısınız.

Yoast SEO sosyal ayarları

Yoast SEO ayarları arasında doldurulsa da pek anlaşılmayan bir bölümdür sosyal ayarlar.


Esasen işin özü çok basit. Bazen SEO analizleri yaptığınızda, sitenizin sosyal hesaplarının olmadığı yönünde bazı uyarılar alırsınız. Bu elbette bir sıralama kriteri değildir, ancak yinede SEO analizlerinde kırık not manasına gelir.


Bu bölümde hem siteniz ile alakalı sosyal hesapları tanımlamış olursunuz, hemde sitenizde paylaşılan bir içerik görsel içermiyorsa onun yerine varsayılan olarak gösterilecek görüntüyü seçmiş olursunuz.

Yoast seo ayarları sosyal hesaplar
Yoast seo ayarları sosyal seçenekler

Tamamen isteğe bağlı bir bölümdür. Bu bölümü aktif yapmadığınızda hiç bir şey kaybetmezsiniz. Etkin olduğunda da pek bir şey kazanmazsınız.

Yoast SEO ayarları - Araçlar

Yoast SEO ayarları konusunda son değineceğimiz seçenek araçlar seçeneği.

Yoast seo ayarları araçlar
  • İçe al / Dışa aktar: Diğer bir eklentiden SEO ayarlarını devralmaya yada mevcut ayarları dışa aktarmaya yarar.
  • Dosya düzenleyici: Robots txt ve Htaccess dosyalarınızı düzenlemeye yarar. Ancak bazen yaptığınız düzenlemeler kayıt edilmeyebiliyor. Çok güvenilir bir araç değil.
  • Toplu düzenleyici: Tüm içeriği toplu halde düzenlemeye yarar. Çok saçma bir özellik ve aklı başında kimse bunu kullanmaz.
  • En son link sayacını ise hiç saymaya bile gerek yok.

WordPress Yoast SEO ayarları konusunda sona geldik. Bu ayarları bir defa yapmanız yeterlidir. Bir kez yaptıktan sonra geri dönüp sürekli yenilemek gerekmez.

Temel olarak Yoast SEO ayarları kolaydır. Önemli olan tek şey hangi ayarın neye yaradığını bilmektir.

Bir yorum bırakın: 4 yorum